Eмисия новини
от часа

Shteti siguroi 22 milionë leva /11,25 milionë euro/ për 24 palestra në vitin 2020, u ndërtuan 2

Ministria e Rinisë dhe Sportit ka filluar 16 procese gjyqësore për para të ndara paraprakisht për palestra të pandërtuara në shkollat publike, njoftoi ministri i sportit Dimitër Iliev. Paratë e lëna mënjanë nga shteti dhe të siguruara në vitin 2020..

27.10.23 18:54 |

Fillon ndërtimi i një kompleksi gjigant termal pranë Sofjes, i cili do të jetë në top 5 të Evropës

30 minuta larg qendrës së kryeqytetit dhe më saktë në fshatin Ravno Pole të Sofjes, ka nisur ndërtimi i një prej komplekseve më të mëdha të spave në Evropë, mësojmë nga investor.bg. Resorti i ri do të përbëhet nga 18 pishina   me një sipërfaqe totale mbi..

08.10.23 10:10 |

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës në protestë parashtruan gjashtë kërkesa

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës në protestë dolën me gjashtë kërkesa për të ndaluar bllokadat Ata insistojnë për rinegocimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në sektorin e energjisë; për garantimin e funksionimit të..

02.10.23 16:54 |
Bogdan Bogdanov

Ka rritje të investimeve të huaja

“Në vitin 2022, eksporti i prodhimit të armëve nga Bullgaria u rrit me 200%. Vlera e tyre është më shumë se 1.6 miliardë euro. Rritja e të ardhurave është 220% krahasuar me vitin 2020”, tha për BNT ministri i ekonomisë Bogdan Bogdanov. Viti 2022..

17.07.23 11:11 |

Mbi 31% e prodhimit të energjisë elektrike në vendin tonë është rezultat i parqeve diellore

Interesi i madh për energjinë diellore në Bullgari mund të shpjegohet me faktin e çmimeve të larta të energjisë elektrike, si dhe me pasigurinë e tregjeve, veçanërisht pas shpërthimit të konfliktit ushtarak në afërsi. Centralet diellore në vend po..

09.06.23 07:15 |

Evropa e shikon pagën minimale si një mjet kundër inflacionit, Amerika e lufton atë me stimuj të gjelbër për makinat elektrike

Hija që Ligji Amerikan për Reduktimin e Inflacionit hodhi mbi të ardhmen e ndritur të Evropës së Gjelbër po shpërndahet. Ose të paktën kjo është ndjenja pas takimit të lidershipit midis Presidentes së KE-së Ursula von der Leyen dhe..

15.03.23 08:43 |

Një investim francez në prodhimin e cilindrave hap 100 vende pune në Kërxhali

Një investim i ri francez me vlerë 15 milionë leva u përurua me një ceremoni në qytetin Kërxhali (Bullgari Jugore). Ky është zgjerimi i tretë radhazi i fabrikës së kompanisë Serta Bulgaria. Investimi do të hapë 100 vende të reja pune. "Ky..

25.01.23 15:17 |

KE parashikon 12.8 për qind inflacion në Bullgari në vitin 2022

Inflacioni prej 12.8 për qind e pret Bullgarinë në vitin 2022. Kështu thuhet në parashikimin ekonomik të vjeshtës të publikuar nga Komisioni Evropian. Ai është 0.3 për qind më i lartë se parashikimi i verës. Kujtojmë se vitin e kaluar inflacioni në..

11.11.22 16:06 |

Një fabrikë e re për biçikleta elektrike do të ndërtohet pranë Plovdivit

50 milionë leva (25.5 milionë euro) do të investohen nga një kompani për prodhimin e biçikletave elektrike bullgare në një fabrikë të re pranë Plovdivit. Këtë e bëri të ditur ministri i inovacionit dhe rritjes Aleksandër Pulev.Fabrika e re e..

25.10.22 18:49 |
Nikolla Stojanov

Duan të krijojnë zona industriale në qytetet më të vogla

Do të propozoj që masat për mbështetjen e biznesit të vazhdojnë deri në vitin 2023 dhe të hiqet zbritja për qytetarët në çmimin e karburanteve, sepse ata po bëhen më të lira. Këtë e tha para bTV, ushtruesi i detyrës së ministrit të ekonomisë,..

24.10.22 15:09 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна