Eмисия новини
от 08.00 часа
Ishulli Shën Anastasija

Ishulli Shën Anastasija tashmë i pret turistët e parë këtë stinë

Ishulli Shën Anastasija në Gjirin e Burgasit tashmë pret vizitorët e tij të parë për sezonin e ri. Më të paduruarit mund të vizitojnë ishullin që sot, 1 maj, njoftoi Bashkia e Burgasit. Anija "Anastasija" do të kryejë tre xhiro në ditë nga..

01.05.21 06:30 |

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të anijes kiliane..

19.04.21 18:57 |

Eksploruesit polarë bullgarë tashmë po udhëtojnë në Antarktidë

Të gjashtë eksploruesit polarë bullgarë nga Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike lundruan nga porti i qytetit kilian Punta Arenas herët këtë mëngjes, njoftoi BTA. Udhëheqësi i ekspeditës, Prof. Hristo Pimpirev , njoftoi se të gjithë janë mirë me..

21.02.21 13:14 |
Atanas Çikov

Çfarë presin bullgarët në Ishull pas Brexit

Kur në vitet 90-të të shekullit të kaluar për herë të parë mbërriti në Britaninë e Madhe për brigadë studentore i pëlqen aq shumë sa që vendos të kërkojë mënyrë për t'u kthyer dhe për të provuar fatin e vet. Sot Atanas Çikov është një nga bullgarët..

24.11.20 12:06 |
Ishulli

15 gushti – Fjetja e Hyjlindëses është festa e ishullit “Shën Anastasija”

Sipas traditës Dita e Fjetjes së Hyjlindëses është festa e ishullit “Shën Anastasija” , në afërsi të qytetit Burgas. Pritet që në këtë kompleks turistik të vijnë më se 400 turistë. Administratori Pavlin Dimitrov njoftoi se për ta u përgatit një program..

15.08.20 11:34 |
Всички новини: днес | вчера