Eмисия новини
от часа

Një tandem regjisorësh bullgarë janë në krye të jurisë së “Ditëve të Venecias”

Mina Mileva dhe Vesella Kazakova do të kryesojnë jurinë e programit prestigjioz “Ditët e Venecias” (Giornatte degli autori) në festivalin më të vjetër të filmit në botë. Lajmi erdhi disa ditë, pasi filmi i regjisoreve bullgare me titull “Gratë vërtetë..

01.08.21 09:05 |

Një bullgare 6 vjeçe fitoi një konkurs vizatimesh për fëmijë në Japoni

6-vjeçarja Joana Alaxhova nga Pleven fitoi medalje bronzi nga Konkursi i 50-të Jubilar Ndërkombëtar i Vizatimit të Fëmijëve në Tokio, organizuar nga Fondacioni i Edukimit Artistik në Japoni. Joana u dekorua për pikturën e saj “Unë jam e..

02.02.21 19:19 |

Filmi bullgar “Motra” është i dalluar me akoma dy dekorata të tjera prestigjioze ndërkombëtare

Filmi bullgar “Motra” mori dy dekorata ndërkombëtare, njoftuan nga “Art fest”. Filmi me regjisore Svetlla Cocorkova u dallua me një çmim special nga juria e festivalit të 21-të të Kinemasë Evropiane në Leçe-Itali ( Festival del Cinema Europeo)...

12.11.20 15:12 |
Всички новини: днес | вчера