Eмисия новини
от 22.00 часа

No more – hiti i ri i këngëtares Poli Genova

Poli Genova , një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës pop bullgare, prezantoi këngën e saj më të re No more. Interpretuesja e hiteve “Në inat”, “Ditë të kripura”, If Love Was a Crime etj., e lidhim me vendin prestigjioz të katërt të cilën..

21.06.21 10:16 |

Këngë për Botevin

Revolucionar, poet, gazetar, botues, gjatë jetës së vet të shkurtër Hristo Botev krijoi rreth 20 vjershash. Megjithëqë krijimtaria e tij nuk është e madhe për nga vëllimi edhe më sot ajo konsiderohet një majë në letërsinë bullgare. Emocionuese dhe..

02.06.21 06:05 |
Viktoria Georgieva

Viktoria Georgieva – në vend të 11 në “Eurovision”

Pjesëmarrësja bullgare në Eurovision Viktoria përfundoi e njëmbëdhjeta në finalen e madhe. Këngëtarja e talentuar mori gjithsej 170 pikë nga publiku dhe juria për këngën e saj "Growing Up is Getting Old" - së bashku me përfaqësuesen e Greqisë të..

23.05.21 11:04 |
Viktorija Georgieva

Shikoni se cilat janë këngët e preferuara të bullgarëve në historinë e Evrovizionit

“Waterloo” i grupit ABBA është kënga e preferuar e evropianëve ndër të gjitha ato që kanë marrë pjesë në historinë 65-vjeçare të Konkursit Evrovizion. Këtë e tregojnë rezultatet e votimit në klasifikimin “Evrovizion Top 50”, i cili përfundoi në..

19.05.21 07:05 |

Dëgjoni dhe zgjidhni këngët tuaja të preferuara nga “Eurovision”

Gjatë vitit 2021 shënojmë 65 vjetorin nga zhvillimi i konkursit të këngëve të “Eurovision”. Me këtë rast, kolegët nga radio televizioni holandez NPO kanë krijuar një platformë të veçantë digjitale, në të cilën spektatorë dhe dëgjues nga shtetet..

09.05.21 08:15 |

Verka Siderova: “Jeta të mëson gjithçka”

Është një privilegj ta njohësh Verka Siderovën , është një nder i madh të jesh mysafir në shtëpinë e saj, është një lumturi të shijosh këngët e saj, të cilat i ngrohin zemrat e disa brezave të bullgarëve. Emri i saj është në librat shkollorë..

26.04.21 13:39 |
Lili Ivanova

Gëzuar Ditëlindjen, Lili Ivanova!

Në të vërtetë nuk ka asnjë artist tjetër me një biografi të tillë në historinë e muzikës pop bullgare. Karriera e Lili Ivanovës filloi në fillim të viteve 60 të shekullit XX, pra ajo gëzon fansat e saj tashmë gjashtë dekada. Një vajzë e lindur në..

24.04.21 14:56 |
Viktoria Georgieva

Bullgaria me Nr. 13 në gjysmëfinalet e dyta të “Eurovision”

Përfaqësuesja bullgare në "Eurovision" Viktoria Georgieva do të këndojë me Nr. 13 në gjysmëfinalen e dytë të "Eurovision", e cila do të mbahet më 20 maj 2021. Kjo u njoftua nga organizatorët e konkursit muzikor të Bashkimit Evropian të..

31.03.21 12:29 |

Puplat çudibërëse të palloit

Dikur pendët e shpendëve ishin pjesë e zbukurimeve të vajzave. Sipas besimeve ato mbronin nga sytë e këqija dhe nga magjitë. Një forcë tepër të madhe posedonin pendët e disa prej shpendëve – të egra ose shtëpiake. Ndër to një vend të denjë zënin..

28.03.21 07:15 |

Jovço Karaivanov: “Të kënduarit është një përulje para altarit të pavdekshëm të muzikës popullore”

Këngëtari i njohur Jovço Karaivanov është fenomen në kulturën tonë folklorike. Zëri i tij i ëmbël lirik dhe repertori i tij i përsosur nga krahina e Trakisë – kjo është “marka e mbrojtur” për mjeshtri të lartë interpretuese. Vlerësimet e..

18.03.21 14:05 |
Всички новини: днес | вчера