Eмисия новини
от 15.00 часа

Vdiq këngëtarja Vanja Kostova

Një lajm të hidhur njoftoi kompozitori Stefan Diomov , me të cilin Vanja bëri disa nga këngët e saj më të bukura. Kurse djali i saj Bojan Mihajllov, me të cilin këndonin në duet, në vazhdim të orëve të tëra publikoi mbase dhjetëra fotografi dhe këngë..

07.05.21 15:32 |

Verka Siderova: “Jeta të mëson gjithçka”

Është një privilegj ta njohësh Verka Siderovën , është një nder i madh të jesh mysafir në shtëpinë e saj, është një lumturi të shijosh këngët e saj, të cilat i ngrohin zemrat e disa brezave të bullgarëve. Emri i saj është në librat shkollorë..

26.04.21 13:39 |

Kujtim për këngëtaren Ljubka Rondova

Më 15 mars para pesë vitesh u nda nga jeta Ljubka Rondova – një nga këngëtaret më të dashura popullore. E quante veten e bija e Egjeut. Këngët e krahinës së lindjes i pranonte si një mision i vet dhe kuptim i jetës së vet. Dashuria ndaj traditave..

15.03.21 15:16 |
Rita Ora

Klipi i ri i Rita Orës i xhiruar në Bullgari do të promovohet sot

Mini-albumi më i ri i këngëtares së njohur britanike me prejardhje nga Kosova, Rita Ora, do të publikohet sot. Kënga e parë e këtij albumi e titulluar “Bang” është vizualizuar edhe me një klip shumë të veçantë, xhirimet e të cilit janë kryer..

12.02.21 13:31 |

Gjurga Pinxhurova – burimi i këngëve të saj është zemra popullore

Fati jetik dhe profesional i këngëtares së famshme bullgare Gjurga Pinxhurova i cakton një vend të denjë në kulturën muzikore bullgare. Që në kritikat e para për artin e saj, në vitet 30-të të shekullit të kaluar, ajo u quajt   “magjistarja e..

17.01.21 08:15 |

Maria Ilieva për distancën, kauzat dhe artin në kohërat e vështira

Këngëtarja e njohur dhe producente muzikore gjatë viteve të fundit Maria Ilieva është anëtare e përhershme e jurisë në formatet e ndryshme televizive. Një pjesë serioze nga koha e vet ajo ia kushton djalit të vet të vogël Aleksandër, si dhe njerëzve të..

13.12.20 08:05 |

Kiçka Hristova: “Kam dëshirë që këngët e mia të arrijnë deri në çdo zemër e cila rreh në ritmin e folklorit bullgar”

“Shpirti i njeriut farkëtohet dhe formohet me muzikë” – kjo është maksima e dashur e Kiçka Hristovës e cila tanimë 40 vjet jeton me këngën popullore. Diapazoni i saj krijues është mjaft i gjerë. Ajo ka lindur në qytetin Varna dhe veprimtaria e saj..

07.08.19 14:30 |
Всички новини: днес | вчера