Eмисия новини
от 08.00 часа
Rumen Radev

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov. Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor,..

27.06.22 11:38 |
Kirill Petkov

Sipas kryeministrit, pas dorëheqjes së tij, Bullgaria do të mbajë një qëndrim pro-rus

Një kabinet zyrtar i emëruar nga Rumen Radev mund të përfundojë shpejt një marrëveshje me “Gazprom” dhe Bullgaria të bie dakord të paguajë në rubla për gazin. Kështu tha në një intervistë për gazetën britanike “Guardian” Kryeministri Kirill Petkov...

24.06.22 12:21 |

Bullgaria prapë është në pragun e zgjedhjeve

 Pas votimit të parë të suksesshëm të mocionit të mosbesimit në historinë bullgare në krye të Bullgarisë qëndron një qeveri në dorëheqje dhe një parlament i ndarë nga sulme midis partive. Kuvendi Popullor mund të punojë në mënyrë të plotëvlefshme, si..

23.06.22 13:49 |

123 vota rrëzuan qeverinë e Kirill Petkovit

Qeveria e Kirill Petkov nuk arriti t’i mbijetojë një votimi mosbesimi në parlament. 123 deputetë votuan kundër kabinetit, 116 ishin pro dhe asnjë nuk abstenoi. Kështu opozita e porsaformuar në parlament nga GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë,..

22.06.22 20:50 |
Kirill Petkov dhe Lena Borisllavova

Qeveria nuk e pranon propozimin e liderit të GERB për Maqedoninë e Veriut

Kabineti refuzon propozimin e liderit të GERB-it, Bojko Borisov, që Këshilli i Ministrave fillimisht të miratojë formulën e Presidencës franceze për të ndihmuar Maqedoninë e Veriut në fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, dhe më pas këtë..

22.06.22 16:37 |

Shumica e bullgarëve nuk duan zgjedhje të parakohshme

41.3 për qind e bullgarëve të rritur nuk duan zgjedhje të parakohshme parlamentare, ndërsa 26.5 për qind ndajnë mendimin e kundërt, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Sa i përket dorëheqjes së mundshme të kabinetit, 36.7 për qind e..

22.06.22 15:08 |

Kabineti po zhvillon masa urgjente kundër krizës për shkak të inflacionit

Qeveria po përgatit një paketë të re masash kundër krizës që synojnë mbështetjen e qytetarëve dhe bizneseve, tha Ministri i Financave Asen Vasilev.“Që nga miratimi i buxhetit dhe fillimi i luftës në Ukrainë, ne kemi disa faktorë pro-inflacioni që..

06.04.22 18:01 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” po humbet besueshmërinë

Sociologët shikojnë një rënie të besimit te kabineti pas 100 ditëve të para të qeverisjes. Sipas një sondazhi të Agjencisë “Market Links”, GERB është sërish forca e parë politike me pak më shumë se 22 për qind, ndërsa partia në pushtet “Po e..

05.04.22 15:01 |
Kirill Petkov

Kabineti dënoi agresionin e Rusisë kundër Ukrainës

Qeveria bullgare dënoi agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës. “Ne shohim se nuk është e provokuar nga pala ukrainase dhe është e papranueshme që veprime të tilla të tolerohen në territorin e Evropës”, ​​tha kryeministri Kirill Petkov në një..

24.02.22 15:22 |

Një zëvendëskryeministër do të jetë përgjegjës për trajtimin e dhunës në familje

Dhuna në familje është një problem jashtëzakonisht serioz, si në nivel global, ashtu edhe për shoqërinë bullgare, e cila shpesh mbetet brenda familjes. Ashpërsimi i këtij problemi, veçanërisht në kuadër të pandemisë, i jep përparësi zgjidhjes së..

17.01.22 16:43 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера