Eмисия новини
от 12.00 часа

Europol do të ndihmojë në hetimin e vdekjes së 18 emigrantëve

Tre punonjës të Europolit janë dërguar në Bullgari për të hetuar tragjedinë me 18 emigrantët e vdekur të gjetur në një kamion pranë fshatit Llokorsko të Sofjes, bënë të ditur burimet e Komisionit Evropian. Dy oficerë janë dërguar në ndihmë të..

20.02.23 14:56 |

Kamioni që shpërtheu në urën e Krimesë nuk ka qenë kurrë në Bullgari

Është vërtetuar në mënyrë të padiskutueshme se kamioni i hedhur në erë në urën e Krimesë nuk ka qenë asnjëherë në territorin e Bullgarisë, e cila ishte treguar si pikënisja e itinerarit të tij. Këtë e tregon një inspektim i shërbimeve bullgare të..

11.10.22 18:02 |
Gëllëb Donev

Kryeministri u shpreh kategorikisht se Bullgaria nuk është përfshirë në shpërthimin e urës së Krimesë

Bullgaria nuk ka asnjë bashkëpunim në përgatitjen e shpërthimit në urën e Krimesë, deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev, para mbledhjes kombëtare të Ministrisë së Brendshme. “Bullgaria është në një udhëkryq, kalojnë shumë kamionë dhe..

11.10.22 12:07 |

Qeveria po heton rastin me kamionin e hedhur në erë në urën e Krimesë

Qeveria e përkohshme kërkoi informacion nga shërbimet për temën e kamionit që u hodh në erë në urën e Krimesë, tha zëdhënësi i kabinetit Anton Kutev për BNT. “Inspektimet kryhen nga Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare dhe Ministria e..

10.10.22 15:12 |

BSP kërkoi një hetim se pse Bullgaria u përmend për shpërthimin e urës së Krimesë

Presidenti Rumen Radev duhet të japë një përgjigje të qartë se pse Bullgaria është e pranishme në informacionin e Moskës për shpërthimin e urës së Krimesë. Këtë e kërkoi Byroja Ekzekutive e BSP-së përmes një letre drejtuar mediave. “Radev..

10.10.22 11:26 |

U gjetën 80 kg marihuanë në një kamion që transportonte mish

Në një kamion frigoriferik janë gjetur 80 kg marihuanë e cilësisë së lartë, njoftoi prokuroria e Përnikut. Vlera e përafërt e gjetjes është rreth 800 000 leva / 400 000 euro. Zyrtarisht, ka transportuar 22 tonë mish derri dhe mes mishit ka pasur..

06.10.22 16:45 |

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

18.05.22 14:59 |

Vazhdojnë protestat në Ajtos për një pjesë të rrezikshme të rrugës

Për ditën e tretë, banorët e qytetit Ajtos, në rajonin Burgas, po protestojnë për shkak të pakujdesisë së institucioneve dhe me një kërkesë për të ndërtuar një rrugë anashkalimi në zonë për të hequr trafikun e rëndë nga qyteti. Dhjetëra kamionë të..

20.09.21 16:11 |

Elektrtomobilet po hyjnë në vendin tonë, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë

Nëpër rrugët bullgare lëvizin mezi 3500 elektromobila sipas të dhënave të fundit nga viti 2018. Gjithsesi makinat ekologjike shtohen për vit midis 20 dhe 50 për qind, pavarësisht se ritmet janë shumë më të ngadalta në krahasim me këto në Evropën..

09.03.21 14:07 |

Greqia vë teste të shpejta për koronavirusin në kufi

Qeveria në Athinë njoftoi masa të reja anti-epidemike për Greqinë e Veriut. Nga ora 06:00 e datës 20 nëntor, përveç testit të detyrueshëm PCR, të bërë 72 orë para hyrjes në vend dhe një kod QR, për ata që hyjnë në vend në kufi do të bëhet një test..

19.11.20 18:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна