Paketat promovuese dhe “vera cigane” i mbajnë turistët në Detin e Zi në shtator

Si kaotik dhe të paparashikueshëm – kështu e përcaktojnë ata që punojnë në turizëm sezonin veror që po kalon përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Pavarësisht shqetësimeve paraprake lidhur me luftën, pandeminë dhe krizën ekonomike, vendpushimet..

15.09.22 07:15 |

Bullgarët tashmë kombinojnë punën në distancë me një pushim detar në një fushues

Kush është ai i cili nuk ëndërron që dita e tij e punës të kalojë pas stres dhe tension në bregun e detit në sfondin e përplasjes së dallgëve? Del se këto nuk janë ëndrra, por një realitet për një pjesë gjithnjë e më të madhe bullgarësh...

31.08.22 13:10 |

Një pamje e kohës: Bregdeti bullgar i Detit të Zi para betonit

“.... Ecnim lakuriq, të uritur, të kripur dhe të lumtur” – tregon kujtimet e tij nga deti gazetari dhe shkrimtar Ivo Berov. “Sot është e vështirë të kuptosh emocionin e blerjes së një shisheje me uiski nga dyqani i valutës. Provon diçka përtej..

01.08.22 07:15 |

Turizmi i kampingut është gjithnjë e më i popullarizuar në Bullgari

Që nga fillimi i epidemisë, situata e pasigurt dhe masat vazhdimisht në ndryshim i detyruan njerëzit të kërkojnë mënyra të reja për t'u çlodhur dhe për të bërë pushime - larg turmave me njerëz dhe më afër natyrës . Kështu në pah doli turizmi..

27.04.22 07:15 |

Biznesi insiston në zhvillimin e turizmit të kampingut

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov në një takim me përfaqësuesit e turizmit alternativ dhe aventuror diskutoi idetë për zhvillimin e këtij lloji të produkteve turistike në Bullgari. Ministri Hristo Prodanov tha se ministria do t’i kushtojë..

17.01.22 18:12 |

Kampingjet – gjithnjë e më tërheqëse në kohën e pandemisë

Gjatë vitit të fundit të kufizimeve për shkak të epidemisë së Covid-19 më shumë se 80 kampingje në det, male dhe liqene, afër fshatrave dhe qyteteve historike, po gëzojnë një interes gjithnjë e më të madh të turistëve, konstatojnë punonjësit në..

14.05.21 12:42 |

Kampingu detar “Gradina” hap stinën

Kampingu “Gradina” /”Kopshti”/ është i pari në bregdetin tonë pranë Detit të Zi, i cili do të hapë sot, më 1 maj, stinën turistike. Këtë e bëri të ditur për BNR menaxherja e kampingut, e cila vuri në dukje se tashmë janë bërë rezervimet e para për..

01.05.21 08:15 |
Kampingu termal - Velingrad

Velingrad dhe Silistar janë fitimtarë në klasifikimin #BestBGcamp2020

Për vit të gjashtë të radhës u zhvillua Klasifikimi Vjetor i Kampingjeve në Bullgari #BestBGcamp2020, organizuar nga Camping.bg. Çmimin   “Kamping i dashur në brendësinë e vendit” e morri kampingu i ri termal në qytetin Velingrad , kurse për një..

06.10.20 13:19 |

Ndalohet kampingu në natyrën e egër, gjobat hyjnë në fuqi pas një viti

Gjykata Kushtetuese ripohoi amendamentet në Ligjin për administrimin e bregdetit bullgar pranë Detit të Zi, të cilat parashikojnë kufizime për kampingun ndër natyrën e egër. Në lidhje me këtë pritet miratimi i një urdhërese gjatë muajit gusht...

17.06.20 10:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна