Eмисия новини
от 19.00 часа

Volejbollistët bullgarë u kualifikuan në Kampionatin Evropian 2021

Në Izrael, volejbollistët bullgarë arritën një fitore të plotë në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2021. Kombëtarja Bullgare fitoi bindshëm katër ndeshjet dhe u klasifikua në turneun, i cili do të mbahet në fund të verës në Republikën Çeke,..

18.01.21 10:11 |

12 medalje evropiane për Bullgarinë në taekwondo

Bullgaria u paraqit shkëlqyeshëm në Kampionatin Evropian të Klubeve Taekwondo për djem dhe vajza në Zagreb (Kroaci). Sportistët bullgarë të taekwondo fituan 3 medalje të arta, 5 të argjendta dhe 4 të bronzta. Bozhidar Avramov, Aleksandër Xhorxhev..

24.11.20 16:55 |

Cvetana Pironkova prapë është në ranglistën botërore

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova prapë është në renditjen javore të WTA nën numrin 156 me aktiv nga 430 pika, të cilat i fitoi duke arritur çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së . Para saj në ranglistën botërore në vendin e 136 me..

14.09.20 10:25 |
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së me 2 më 1 nga kampionia Serina Uiljams. Për herë të parë Pironkova arriti deri te çerekfinalet e këtij kampionati të fortë, për më tepër pas një mungese..

10.09.20 11:29 |

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova do të garojë në çerekfinalet US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova regjistroi fitoren e katërt pasi u kthye në fushën e tenisit pas një ndërprerjeje trevjeçare dhe do të garojë në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së, US Open. Në tetë finalet në Nju Jork ajo mundi..

08.09.20 11:33 |

FIBA shtyu Kampionatin Botëror të Basketbollit për 17 vjeçët në Sofje

Me vendim përfundimtar të FIBA-s kampionatet botërore të basketbollit për 17 vjeçët nuk do të mbahen këtë vit. Kështu Kampionati Botëror për djemtë, i cili duhej të zhvillohej nga 4 deri në 12 korrik në Sofje, ndërsa pas kësaj për shkak të koronavirusit..

13.06.20 17:08 |

Bullgaria është ndër pak vendet me kampionat të rimëkëmbur futbollistik para publikut

Ministri i sportit Krasen Kralev shprehu kënaqësi nga rimëkëmbja e sezonit futbollistik me tifozë në stadiumet. Në faqen e tij në Facebook ai shkroi “Ndryshe nga vendet e tjera evropiane, Bullgaria u lejoi tifozëve të përkrahin futbollistët e tyre.”..

06.06.20 16:54 |

Sofja do të jetë mikpritëse e gjimnastikës ritmike

Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës e informoi Federatën Bullgare të Gjimnastikës Ritmike se Kupa e parë Botërore pas pandemisë do të zhvillohet gjatë vitit 2021 në Sofje nga 9 deri në 11 prill. Pas kësaj do të ketë edicione në Tashkent – 16-18 prill,..

05.06.20 10:29 |

Kampionati bullgar i futbollit do të vazhdojë më 5 korrik

Grupi i punës i ekspertëve pranë Bashkimit Bullgar të Futbollit mori vendim për vazhdimin e kampionatit në Ligën e Parë më 5 qershor, kurse stërvitjet do të fillojnë përsëri në mes të majit. Në se sezoni 2019/2020 përfundon sipas planit ndeshja..

07.05.20 14:59 |

Bullgaria do të jetë mikpritëse e Kampionatit Botëror të Patinazhit për adoleshentë në vitin 2022

Kampionati Botëror i Patinazhit për adoleshentë 2022 do të zhvillohet në Bullgari. Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit (ISU) i ka dërguar një letër zyrtare Federatës Bullgare të Patinazhit, që të ripohojë mikpritjen e Bullgarisë. Kështu nga 4..

18.04.20 13:00 |
Всички новини: днес | вчера