Eмисия новини
от часа

Bullgaret fituan kurorën evropiane të shahut

Shahistet bullgare fituan titullin ekipor evropian në kampionatin në Budva të Malit të Zi, njofton BNR. Nurgyull Salimova, Antoineta Stefanova, Bellosllava Krësteva dhe Gergana Pejçeva arritën suksesin më të madh në historinë e kombëtares për femra,..

21.11.23 11:14 |

Radosllav Rosenov përsëri u ngjit në majën evropiane në boks

Radosllav Rosenov fitoi titullin e Kampionatit Evropian të Boksit në moshë deri në 22 vjeç në Budva (Mali i Zi), pasi fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 60 kilogramë. Në finale, 19-vjeçari mundi përfaqësuesin e Rusisë Konstantin Opollskij,..

20.11.23 16:30 |

Bullgaret i garantuan vetes medalje nga kampionati evropian i shahut

Kombëtarja e shahut për femra arriti fitoren e 5-të radhazi në Kampionatin Evropian të Ekipeve të Shahut në Budva dhe me 14 pikë iu afrua fitimit të titullit të parë në histori. Në raundin e parafundit të 8-të, bullgaret fituan me 2.5:1.5 pikë ndaj..

20.11.23 09:52 |
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

16.11.23 10:08 |

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

18.09.23 17:36 |
Petër Micin

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej..

31.08.23 16:34 |

Volejbollistet tona shkojnë në çerekfinale

Kombëtarja e volejbollit për femra e Bullgarisë mposhti ekipin e Sllovakisë me rezultat 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) në fazën e 16-të të kampionatit në Firence të Italisë. Vajzat u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të..

28.08.23 13:10 |

Bullgaret e nisën me fitore kampionatin evropian të volejbollit

Bullgaria nisi me fitore pjesëmarrjen në fazën grupore të Kampionatit Evropian të Volejbollit për Femra. Bullgaret arritën një kthesë ndaj Kroacisë dhe fituan me rezultat 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:18). Skuadra e drejtuar nga Lorenco Miçeli nuk la..

17.08.23 09:48 |

Për herë të parë vendosen çmime në të holla për sportistët e rinj

Me ndryshime në rregulloren e Ministrisë së Rinisë dhe Sportit, për herë të parë vendoset shpërblimi i sportistëve të rinj nga grupmosha e parë para meshkujve dhe femrave. Kështu, ata do të mund të përfitojnë një herë çmime në para për renditjen në..

14.08.23 18:30 |

Volejbollistet e reja bullgare do të luajnë në çerekfinale të kampionatit botëror

Bullgaria vazhdoi paraqitjen e saj të shkëlqyeshëm në Kampionatin Botëror të Volejbollit për vajza deri në 19 vjeç, i cili po mbahet në Kroaci dhe Hungari. Skuadra e drejtuar nga Borisllav Kraçanov arriti fitoren e pestë radhazi në Seged dhe në..

08.08.23 10:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна