Eмисия новини
от 09.00 часа
Dimitër Stojanov

Bullgaria nuk mund t'i japë Ukrainës armë të rënda

Ministri ushtarak në detyrë Dimitër Stojanov deklaroi se në këtë fazë vendi ynë nuk mund t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda, pasi kjo do të çonte në humbje të kapaciteteve ushtarake. Ai u largua nga salla plenare para votimit të ndihmës ushtarake për..

03.11.22 16:41 |

Bullgaria arriti marrëveshje për dyfishimin e kapacitetit përmes terminalit LNG në Aleksandrupolis

“U arrit një marrëveshje në parim për të dyfishuar kapacitetin që ka Bullgaria në terminalin LNG që po ndërtohet në Aleksandrupolis.” Këtë e deklaroi Ministri i Energjetikës Rosen Hristov, pasi ai dhe Presidenti Rumen Radev diskutuan me..

29.08.22 15:54 |
Ura e Danubit 2

Një terminal intermodal do të lehtësojë trafikun nëpër Danub pas vitit 2025

Një terminal intermodal do të ndërtohet në qytetin danubian Ruse deri në fund të vitit 2025. Kjo u bë e ditur nga Kompania Kombëtare e Infrastrukturës Hekurudhore.Vlera e projektit është 52 milionë leva. Ndërtimi i objektit pritet të fillojë vitin..

05.07.22 15:13 |

Nga 7 shtatori hyjnë në fuqi masa më të rrepta kundër epidemisë

Që nga 7 shtatori u vendosën masa shtesë më të ashpra kundër Covid. Baret dhe sallat e lojërave të fatit do të jenë të hapura deri në orën 23.00, por diskotekat dhe klubet e natës do të jenë të mbyllura. Ndalon mbajtjen e koncerteve dhe ngjarjeve pa..

07.09.21 10:21 |

Një e treta e energjisë elektrike bullgare eksportohet në vendet fqinje

Një e treta e energjisë elektrike të prodhuar në vendin tonë aktualisht eksportohet në vendet fqinje. Këtë e tha drejtori ekzekutiv i Holdingut Energjetik Bullgar, Valentin Nikollov. Për të zvogëluar rrezikun e rritjes së çmimeve të energjisë..

01.09.21 14:51 |

Qendra e refugjatëve në lagjen “Voenna Rampa” është mbi 100 për qind e mbipopulluar

Kapaciteti i Zonës së Sigurisë në qendrën e refugjatëve në lagjen “Voenna Rampa” të kryeqytetit është mbushur më shumë se 100 për qind, tregon një inspektim i Mekanizmit Parandalues ​​Kombëtar pranë Avokatit të Popullit. Zona u ndërtua në vitin..

16.08.21 12:49 |
Danço Pençev

Masa të reja kundër epidemisë në Sofje

Kufizimet e reja do të hyjnë në fuqi në Sofje për shkak të rritjes së njerëzve të infektuar me Covid, tha drejtori i Inspektoratit Shëndetësor Rajonal të Sofjes Danço Pençev për bTV. Nga 11 gushti, palestrat, restorantet dhe teatrot do të funksionojnë me..

10.08.21 12:23 |

Në Bullgari filloi ndërtimi i një uzine të madhe për biçikleta elektrike

Ndërtimi i një fabrike të re për biçikleta elektrike dhe automjete të tjera elektrike me dy rrota filloi afër Plovdiv. Investimi është planifikuar të kalojë 60 milion euro dhe të krijojë 1000 vende të reja të punës. Pritjet janë që vendi të..

28.07.21 14:37 |

Përkohësisht përgjysmuan kapacitetin e bllokut VI të Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”

Blloku i 6 i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është duke punuar përkohësisht me gjysmë kapaciteti, njoftuan nga centrali. Arsyeja është fikja e një pompe në pjesën jobërthamore të centralit. Kryhen inspektimet e nevojshme të pajisjeve. Kryhen..

25.05.21 19:19 |
Angell Kunçev

Masat antiepidemike ka të ngjarë të zgjaten deri në fund të majit

“Nuk ka asnjë mënyrë për të kontrolluar pandeminë deri në fund të prillit, megjithë rënien e lehtë”, tha para BNT kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë, Doc. Angell Kunçev. Ai shtoi se masat antiepidemike ka të ngjarë të vazhdojnë deri në fund të..

09.04.21 10:29 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера