Eмисия новини
от 21.00 часа

Bullgaria rrit pjesëmarrjen e saj në Bankën e Detit të Zi

Parlamenti miratoi një rritje të aksioneve të Bullgarisë në kapitalin e Bankës së Detit të Zi për Tregtinë dhe Zhvillimin. Bordi i Guvernatorëve të Bankës së Detit të Zi miratoi në fillim të vitit 2023 një strategji për të rritur kapitalin deri në..

26.01.23 11:59 |

Paqëndrueshmëria politike përkeqëson mjedisin për investime në vendin tonë

Qeveria bullgare zyrtarisht dha dorëheqje pas votimit të mosbesimit një javë më parë. Motivi i kërkuesit – partisë më të madhe opozitare në Kuvendin Popullor – GERB, është dështim në sferën e financave publike dhe politikës ekonomike...

29.06.22 14:25 |

Lufta në Ukrainë shembi Bursën e Sofjes

Paniku përfshiu tregun bullgar të kapitalit. Indeksi i bursës SOFIX më 7 mars pas 1 ore tregtimi ra me 7,16 për qind në 533,29 pikë, që është niveli më i ulët në 9 muaj, njofton investor.bg. U tejkaluar rënia e mëparshme më e ulët nga 11 janari..

07.03.22 13:41 |

Kryeministri Kirill Petkov: Buxheti 2022 është buxhet i rritjes

Korniza buxhetore e vitit 2022 u miratua nga Këshilli i Ministrave. Kështu u bë e ditur në një konferencë të përbashkët të kryeministrit Kirill Petkov dhe Ministrit të Energjetikës Aleksandër Nikollov pas mbledhjes së jashtëzakonshme të..

31.01.22 16:34 |

Bullgaria është e parafundit për nga inovacionet në BE

Bullgaria mbetet midis vendeve të BE të identifikuara si “novatorë në zhvillim”. Në të avancimi është minimal, sipas raportit vjetor të BE-së për inovacionin. Vendi është në vendin e parafundit përpara Rumanisë. Bullgaria merr vlerësime të..

27.06.21 07:20 |
Vllad Tenev

Vllad Tenev - bullgari i parë në listën e “Forbes”-it për njerëzit më të pasur në botë

Themeluesi i platformës së tregtimit të aksioneve pa komision Robinhood Vllad Tenev u bë zyrtarisht miliarderi i parë, i lindur dhe i rritur në Bullgari, i cili hyn në listën e “Forbes” me njerëzit më të pasur në botë. Vlladimir ose më mirë..

09.04.21 06:35 |
Filli Ladgman

Bullgarët jashtë shtetit votuan për restartimin e sistemit

Radio Bullgaria anketoi bullgarë me banim nga jashtë me pyetjen se çfarë Bullgaria presin pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 4 prill.  Filli Ladgman që prej vitesh jeton në Melburn të Australisë. Ajo është gazetare dhe drejtuese e programit..

05.04.21 15:29 |

Pritet që “viza startup” të tërheqë kapital të freskët në Bullgari

Pritet që “viza startup”, e cila së shpejti do të fillojë së funksionuari edhe në Bullgari, të tërheqë më shumë investitorë të huaj në vend. Disa ditë pasi ajo hyri formalisht në legjislacionin bullgar ndaj saj shfaqin interes një sërë shtetesh...

03.03.21 08:34 |

Transportuesit mendojnë padi kolektive kundër Greqisë

Që nga mesnata u rivendos lëvizja e kamionëve përmes pikës kufitare Ilinden - Eksohi me Greqinbë. Shoferët kalojnë pas prezantimit të QR kod për hyrje në territorin e Greqisë. Transportuesit bullgarë kanë ndërmend të ngritin padi kolektive në Bruksel..

08.09.20 11:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна