Eмисия новини
от 10.00 часа

Ministria e Punëve të Jashtme i dorëzon notë proteste ambasadorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme dënon kategorikisht të shtënat në klubin bullgar “Car Boris III” më 23 nëntor 2022 në Ohër. Ky akt kriminal është sulmi i tretë kundër Klubit “Mbreti Boris III” në më pak se dy muaj, thuhet në njoftimin e Ministrisë..

24.11.22 16:02 |
Mbreti Ferdinand

Shkupi ndaloi një klub bullgar me emrin “Mbreti Ferdinand”

Komisioni këshillëdhënës i qeverisë së Maqedonisë së Veriut, i cili sanksionon emrat e figurave historike të përdorura nga fondacionet dhe shoqatat, nuk ka miratuar krijimin e një shoqate bullgare me emrin "Mbreti Ferdinand". Për televizionin..

01.11.22 10:48 |

Në Ohër sulmuan Qendrën e re Kulturore Bullgare “Mbreti Boris III”

U sulmua Qendra Kulturore Bullgare “Mbreti Boris III” në Ohër, e cila u hap javën e kaluar, njoftoi fondacioni “Kujtesa Bullgare”. Ndërkohë që në klub po zhvillohej një takim mes anëtarëve të shoqatës dhe vizitorëve të jashtëm, nga jashtë u dëgjuan..

12.10.22 17:24 |

Trajnerët dhe prindërit shpëtuan pjesëmarrjen e peshëngritësve bullgarë në kampionatin evropian

Klubet nga vendi dhe prindërit paguan për pjesëmarrjen e të rinjve të Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për 15 dhe 17 vjeçar në qytetin polak Rashin dhe kështu shpëtuan pjesëmarrjen e tyre. Këtë e bëri të ditur sajti i Federatës..

10.08.22 19:29 |

DJ Marten Roberto – një zog shumëngjyrësh në Shtëpinë e Vjetër

Ai nuk është muzikant, por muzika është jeta e tij. Ai ka shpikur ekzekutimin në bateri në ajër. Tregon për albumet, këngët dhe artistët sikurse  ju tregon për ajrin që thith - pa patos të panevojshëm sentimentalë, por me gjithë vendosmërinë dhe..

04.01.22 07:15 |

“Një maratonë nëpër vatrat e kulturës bullgare” që të mund të ruhet historia e gjallë

Një referencë e shpejtë e bërë në fjalorin shpjegues lidhur me rëndësinë e fjalës “vatër kulture” tregon  se ky është një institucion kulturor për përhapjen e dijeve dhe të kulturës, tepër aktiv në periudhën e Rilindjes Kombëtare Bullgare...

30.04.21 11:10 |
Skuadra e futbollit “Sllavija” nga Sofja - 1914

Historia e Klubit të Futbollit “Sllavija” është plotë emocione, fitore dhe disfata

Skuadra futbollistike e Sofjes “Sllavija” është 7 herë kampione kombëtare dhe 8 herë fituese e Kupës së Bullgarisë. Ajo garon në Ligën e Parë Profesionale të Futbollit. Skuadra ka stadiumin e vet “Sllavija”  me mbi 25 000 vende për të ulur. Ngjyrat e..

10.04.21 08:15 |

Nxënës krijuan klubin vullnetar “Mirësi ngjitëse”

Në qytetin Tërgovishte nxënës nga klasa e 11 krijuan një klub vullnetar për bamirësi “Mirësi ngjitëse”, transmetoi Agjencia Telegrafike Bullgare. Ata janë njerëz të rinj, të cilët janë të bindur se distanca fizike, e shkaktuar nga Covid-19, nuk duhet të..

31.01.21 06:15 |

Diplomatë të huaj themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare

Ambasadorët e 15 shteteve te ne themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare. Qëllimi i klubit të ri është që t’i takojë diplomatët me përfaqësues të elitës kulturore, shoqërore dhe të biznesit në Bullgari. Themeluesit janë..

16.10.19 15:14 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера