Eмисия новини
от 21.00 часа

Atanas Çikov nga Britania e Madhe: Pse nuk votoj në këto zgjedhje?

Ai jeton prej 20 vitesh në Britaninë e Madhe dhe pranon se ka kohë që nuk ka votuar. Por jo sepse nuk i intereson fati i atdheut, por sepse nuk sheh kuptim në zgjedhje. Atanas Çikov, këshilltar për imigracionin dhe iniciator i platformës BG Help,..

02.10.22 13:12 |

Ivan Kënçev: Bullgarët e kemi humbur ndjenjën se diçka varet nga vota jonë

Ivan Kënçev është një njeri i ri, i arsimuar, autor i katër librave, që vendosi të qëndrojë në vendlindjen e tij – Bullgarinë, dhe të popullarizojë historinë e saj në një mënyrë të re dhe tërheqëse për adoleshentët. Ai është edhe një nga..

30.09.22 07:15 |

GERB-SDS janë forca e parë politike, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”

6 parti hyjnë në parlamentin e ri nëse zgjedhjet do të mbaheshin në gusht, sipas një sondazhi të Market Links të porositur nga bTV. GERB-SDS është forca e parë politike me 22.4 për qind mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë..

11.08.22 10:26 |

Presidenti mund të shpallë datën e zgjedhjeve të parakohshme brenda 72 orëve

Sipas protokollit, duke refuzuar ftesën për t’u ulur, përfaqësuesit e BSP-së i kthyen Presidentit Rumen Radev mandatin e tretë, të fundit eksplorues të paplotësuar për të formuar një qeveri në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor...

28.07.22 10:42 |

BSP vendos për sa kohë do të mbajë mandatin për të formuar një qeveri

Drejtuesit e formacioneve nga koalicioni qeverisës BSP, “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” u larguan pas mesnate nga hyrja e pasme e Këshillit të Ministrave. Askush prej tyre nuk deshi të ndalet tek gazetarët në pritje dhe të..

25.07.22 10:49 |
Georgi Georgiev

Deputetët që u larguan nga “Ka një popull të tillë” nuk do të mbështesin një qeveri me pjesëmarrjen e ish-partisë së tyre

Deputetët që u larguan nga “Ka një popull të tillë” (ITN) nuk do të mbështesin një qeveri me pjesëmarrjen e ish-partisë së tyre, tha për Nova News deputeti i pavarur Georgi Georgiev. “Vlerësimi i sjelljes së ITN tregon se është një partner i..

19.07.22 16:34 |

“Bullgaria Demokratike”: Duhet të bëjmë përpjekje për të qetësuar vendin

Mandati i tretë duhet të përdoret për të qetësuar shoqërinë, për t'u fokusuar në problemet e njerëzve dhe për t'i zgjidhur ato, për të rivendosur një shumicë të qëndrueshme parlamentare. Një qëndrim të tillë shprehën përfaqësuesit e “Bullgarisë..

15.07.22 17:09 |

DPS insistoi sërish për zgjedhje të parakohshme, por deri në mbajtjen e tyre nuk do të ikë nga përgjegjësia

Në konsultimet me presidentin përpara dorëzimit të mandatit të tretë eksplorues për formimin e kabinetit, kreu i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Mustafa Karadajë, konfirmoi qëndrimin e partisë se vendit i duhen zgjedhje të parakohshme...

15.07.22 12:26 |

GERB-SDS do të sugjerojë zgjidhje për daljen nga kriza, por nuk do të mbështesë një kabinet të ri

Koalicioni GERB-SDS është i gatshëm të marrë pjesë në konsultimet për të gjetur një rrugëdalje nga kriza, por kjo nuk do të thotë se ka ndryshuar mendimin e tij për pamundësinë e të pasurit një shumicë të qëndrueshme në parlamentin aktual, u bë e..

15.07.22 11:46 |

Zgjedhje apo një kabinet ekspertësh – ku çon ngërçi politik?

Vendi pret që presidenti t’ia dorëzojë mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë formacionit të dytë politik në Kuvendin Popullor - partisë qeverisëse deri vitin e kaluar, tani në opozitë GERB dhe SDS. Mirëpo, lideri Bojko Borisov deklaroi..

13.07.22 14:33 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера