Eмисия новини
от 14.00 часа
Velisllav Minekov

Bullgaria i ofron ndihmë Ukrainës për mbrojtjen e trashëgimisë së saj kulturore

Ministri në detyrë i kulturës Velisllav Minekov i propozoi kolegut të tij ukrainas Oleksandër Tkaçenko që të krijohet një komision i specializuar për të vlerësuar dëmet e shkaktuara të  trashëgimisë kulturore të shkatërruar në Ukrainë. Pas Këshillit..

29.11.22 18:14 |

Pavarësisht mungesës së një qeverie, nuk ka asnjë arsye për të vonuar financimin në kuadër të Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Deputetët e 10 komisioneve parlamentare u takuan me udhëheqësen e grupit të punës për rimëkëmbjen dhe qëndrueshmërinë në Komisionin Evropian, Celine Goer, e cila po viziton Bullgarinë. Në fjalën e saj para përfaqësuesve të popullit, ajo theksoi se..

15.11.22 15:03 |

Bullgaria nuk do të blejë më lëndë bërthamore ruse

Të kërkohen alternativa të lëndës bërthamore ruse për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe ai të furnizohet deri në prill 2024, vendosi parlamenti. Propozimi i GERB-SDS u mbështet nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Ngritja bullgare” dhe..

09.11.22 15:02 |

Vendvotimet jashtë vendit duhet të shpallen deri më 10 shtator

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka afat deri më 10 shtator 2022, pra 21 ditë para ditës së zgjedhjeve, për të përcaktuar shtetet dhe vendet ku do të krijohen seksionet e votimit jashtë shtetit. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e sotme të..

04.08.22 18:57 |
Ramadan Atallaj

Bullgaria importon gaz të shtrenjtë rus përmes ndërmjetësve

Deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Ramadan Atallaj akuzoi autoritetet për korrupsion në blerjen e gazit natyror. Para gazetës “24 çasa” ai bëri të ditur se më 27 korrik në raportin e komisionit parlamentar, i cili shqyrton ndërprerjen e..

25.07.22 12:09 |
Ivet Llalova

Një yll bullgar i atletikës së lehtë hyri në Komisionin e Sportistëve

Vrapuesja Ivet Llallova u zgjodh në Komisionin e Sportistëve të Botës pranë Atletikës së Lehtë, njoftoi selia. Bullgarja mblodhi më së shumti vota në votimin gjatë Kampionatit Botëror në Eugene të SHBA-ve dhe së bashku me pesë sportistë të tjerë do..

22.07.22 16:21 |
Radosllav Ribarski

Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit me një kryetar të ri brenda dy javësh

Për zgjedhjen e kryetarit të ri të Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit do të duhen dy deri në tre javë, parashikon Radosllav Ribarski, kryetar i komisionit parlamentar për energjinë dhe deputet nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Kjo..

22.07.22 12:04 |
Radosllav Ribarski

“Po e vazhdojmë ndryshimin” mbështet kandidaturën e Asen Vasilev për kryeministër

“Po e vazhdojmë ndryshimin”po e mban nominimin e Ministrit të dorëhequr të Financave Asen Vasilev për kryeministër të ri, tha deputeti Radosllav Ribarski, duke kujtuar qëndrimin e mandatarit BSP se është e drejtë që grupi më i madh parlamentar të..

20.07.22 14:37 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |
Ivet Llallova

Ivet Llallova merr pjesë në zgjedhjet për Komisionin pranë Atletikës Botërore

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Llallova-Kolio është në mesin e 12 atleteve të atletikës që do të rivalizojnë për gjashtë vende në Komisionin e Sportistëve pranë Atletikës Botërore. Të gjithë atletët e akredituar për Kampionatin Botëror të..

12.07.22 18:51 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера