Eмисия новини
от 09.00 часа

Komisioni për Çështjet Historike po e vazhdon punën

Komisioni i përbashkët mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për Çështjet Historike duhet të punojë, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të Jashtme pas një bisede telefonike të ministrave të jashtëm të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut..

04.02.22 09:28 |
Prof. Ivan Illçev

Dallime në qasjet taktike dhe strategjike ndaj Shkupit

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut po ndjekin një sukses të shpejtë taktik. Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështjet Historike dhe Arsimore po punon për ndryshime strategjike në 10-15 vitet e ardhshme, komentoi për BNR anëtari i..

31.01.22 15:40 |
Prof. Angell Dimitrov

Përshpejtojnë punën e Komisionit të përbashkët bullgaro-maqedonas për çështjet historike

Nuk ka presion mbi Komisionin e Përbashkët me Maqedoninë e Veriut për çështjet historike. Personat nga ana e Shkupit që nuk janë më në komisionin, u larguan vullnetarisht, tha për BNT Prof. Angell Dimitrov, bashkëkryetar i komisionit. Ne kemi..

31.01.22 09:29 |
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

25.01.22 17:35 |
Anija

Duan që ekspedita bullgare në Antarktidë të lundrojë me një anije bullgare

Deri në fund të vitit 2022 anija kërkimor-shkencore bullgare “Shenjtor Kirill dhe Metodij” duhet të realizojë një lundrim deri në bazën bullgare në Antarktidë . Për këtë mision Prof. Hristo Pimpirev dhe shefi i Shkollës Ushtarako-Detare..

14.01.22 11:37 |

Qëndrimi bullgar ndaj Shkupit nuk ka ndryshuar, por do të përmirësohet

Ne jemi të gatshëm ta ndihmojmë fqinjin tonë, Maqedoninë e Veriut, në luftën kundër korrupsionit, sepse ky është një nga kushtet e rëndësishme për anëtarësimin në BE. Kështu deklaroi Kryeministri Kirill Petkov në Kuvendin Popullor në përgjigje të..

07.01.22 11:07 |

Certifikata e gjelbër edhe për të hyrë në Kuvendin Popullor

Komisioni Ligjor Parlamentar pranoi certifikatën jeshile nga prova e dytë si kusht për hyrjen në Kuvendin Popullor. Nëse vendimi miratohet në sallën plenare, aksesi në godinë do të bëhet përmes një dokumenti për vaksinimin kundër Covid-19, për..

06.01.22 19:33 |
Asen Vasilev

Asen Vasilev: Është e domosdoshme një skemë e balancuar në ndihmë të biznesit për koston e lartë të energjisë elektrike

Skema për mbështetjen e biznesit për shkak të çmimeve të larta të energjisë elektrike duhet të jetë e balancuar, tha zëvendëskryeministri Asen Vasilev në mbledhjen e komisioneve parlamentare për financat dhe për energjetikën. Sipas tij, nuk është..

06.01.22 18:31 |

Gazi natyror shtrenjtohet nga 1 janari

Nga 1 janari gazi natyror do të shtrenjtohet ndjeshëm më shumë se 14.5 për qind e parashikuar. Kjo u bë e qartë në diskutimin publik në Komisionin për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit. Kryetari i rregullatorit Ivan Ivanov theksoi si shkak kryesor..

29.12.21 12:44 |
Prof. Angell Dimitrov

Mbledhja e radhës e Komisionit Bullgari-Maqedoni Veriore është sërish pa rezultate

Si të pafrytshme dhe pa rezultate e caktoi mbledhjen e zhvilluar online të Komisionit të Përbashkët Multidisiplinor të Ekspertëve me Maqedoninë e Veriut, bashkëkryetari për palën bullgare Prof. Angell Dimitrov. Kjo është mbledhja e 16-të e..

10.12.21 20:40 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна