Eмисия новини
от часа
Ivan Geshev

Ivan Geshev: Dëgjimi im në Kuvendin Popullor shkel parimin e ndarjes së pushteteve

“Një kërkesë për dëgjimin e Prokurorit të Përgjithshëm në një seancë të jashtëzakonshme ose një kërkesë për një raport mbi raste të veçanta do të shkelë parimin e ndarjes së pushteteve dhe do të minojë pavarësinë e pushtetit gjyqësor.” Këtë e..

16.08.21 10:02 |
Vasill Bozhkov

I prekuri nga Ligji Mangitski Vasill Bozhkov kërkoi dëgjim në një komision parlamentar

Biznesmeni i pandehur Vasill Bozhkov, i cili jeton në Dubai, shprehu gatishmërinë për të dalë para komisionit parlamentar të sapokrijuar për të përcaktuar rrethanat që lidhen me sanksionet e vendosura sipas Aktit Magnitski. Ai shkroi në Facebook:..

06.08.21 19:14 |

Nga 99.95 për qind të protokolleve të përpunuara ITN vazhdon të jetë në krye

6 parti dhe koalicione pritet të formojnë Legjislaturën e 46-të të Kuvendit Popullor të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme më 11 korrik. Sipas të dhënave të Komisionit Qendror Zgjedhor te ora 14.00 më 13.07.2021 nga 99.95 për qind të..

13.07.21 16:00 |

Në 56 seksione votojnë me fletë votime për shkak të makinerive të dëmtuara

Problemet me makineritë e votimit u vendosën në pjesë të ndryshme të vendit në ditën e sotme të zgjedhjeve. KQZ vendosi të përdorë fletëvotimet në 56 seksione. Sipas zëdhënësit të komisionit Cvetozar Tomov, problemet me makineritë priten, sepse në..

11.07.21 12:22 |

U furnizuan të gjitha makinat për zgjedhjet më 11 korrik

Me furnizimin e 1637 makinave të reja në Bullgari disponojmë numrin e plotë për zgjedhjet e 11 korrikut, tha në një mbledhje të qeverisë Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev. Kështu qeveria plotësoi angazhimet dhe siguroi mbarëvajtjen e..

30.06.21 14:45 |

Zoran Zaev “shëtiti” nëpër Sofje

Vizita e Kryeministrit maqedonas Zoran Zaev më 17 qershor në Sofje filloi në një shkallëminore dhe në një sigurim të tepruar nga të dyja palët. Një ditë para mbërritjes së delegacionit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria e Jashtme..

18.06.21 14:45 |
Stefan Janev

Politika duhet të bëhet nga politikanët, jo nga historianët

Zgjidhja e çështjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut është në duart e politikanëve. Historianët nuk duhet të jenë ndërmjetës në politikë, sepse politika është përgjegjësi e qeverive, tha Kryeministri i përkohshëm bullgar Stefan Janev në..

17.06.21 12:56 |
Maja Manollova

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova. “Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve..

11.05.21 17:56 |

Komisioni Bullgaro-Maqedonas diskuton përsëri Mbretin Samuill

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas mbi Mosmarrëveshjet Historike po zhvillon një takim online në 22 dhe 23 prill. Ky është takimi i dytë për vitin 2021 dhe i 14-ti që nga themelimi i Komisionit të Përbashkët që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së..

22.04.21 13:22 |

Diskutohen ndryshime në Kodin Zgjedhor me një fokus në bullgarët jashtë vendit

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor po diskutohen nga anëtarët e komisionit të ri ligjor parlamentar. Përfaqësuesit e të gjitha grupeve parlamentare përveç BSP dhe DPS paraqitën projektligje të tyre. E përbashkëta në projektligjet e “Ngrihu!..

21.04.21 18:54 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна