Eмисия новини
от часа

Një fabrikë e re për biçikleta elektrike do të ndërtohet pranë Plovdivit

50 milionë leva (25.5 milionë euro) do të investohen nga një kompani për prodhimin e biçikletave elektrike bullgare në një fabrikë të re pranë Plovdivit. Këtë e bëri të ditur ministri i inovacionit dhe rritjes Aleksandër Pulev.Fabrika e re e..

25.10.22 18:49 |

Forcat speciale u pajisën me teknikë luftarake të prodhimit bullgar

Teknika e re luftarake e Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale u shenjtëruan nga Mitropoliti i Plovdivit Nikollaj. “Ne kemi tashmë 92 makina të blinduara transportuese të kalueshme, nga 98 gjithsej me kontratë”, tha komandanti i Forcave..

19.10.22 19:26 |

Shoqata “Mati Ukraina” mori Çmimin e Madh për Mirësi Njerëzore

Presidenti Petër Stojanov /1997 - 2002/ dorëzoi çmime për trimëri qytetare dhe mirësi njerëzore. Çmimi i madh për kontributin e përgjithshëm iu dha Olena Koceva nga Shoqata “Mati Ukraina”, e cila organizoi mbi 54 tonë ndihma dhe mblodhi dhe dhuroi mbi..

14.10.22 16:47 |

Prezantojnë ekonominë e gjelbër në Panairin Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv

Ekonomia e gjelbër me elementët e saj më thelbësorë – efikasitetin e energjisë, elektromobilet, shtëpitë inteligjente dhe digjitalizimin – do të prezantohet në Panairin Ndërkombëtar Teknik në qytetin Plovdiv nga 19 deri më 24 shtator. Kompanitë..

16.09.22 18:37 |

Bullgarët tashmë kombinojnë punën në distancë me një pushim detar në një fushues

Kush është ai i cili nuk ëndërron që dita e tij e punës të kalojë pas stres dhe tension në bregun e detit në sfondin e përplasjes së dallgëve? Del se këto nuk janë ëndrra, por një realitet për një pjesë gjithnjë e më të madhe bullgarësh...

31.08.22 13:10 |

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Qeveria e përkohshme zëvendësoi drejtuesit e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave dhe Agjencisë së Doganave

Drejtuesit e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave dhe Agjencisë Doganore Rumen Specov dhe Pavell Tonev u liruan nga detyra. Në vend të tyre u emëruan Boris Mihajllov dhe Pavell Gerenski. Sipas informacioneve nga shërbimi i shtypit të qeverisë,..

05.08.22 15:07 |

“Bullgargaz” kërkon rritjen e çmimit të gazit me 60 për qind në gusht

“Bullgargaz” kërkon rritje të çmimit të gazit natyror dhe propozon që në gusht ai të jetë 152 euro (297.89 leva) për MWh, thuhet në faqen e internetit të kompanisë. Rritja e propozuar është rreth 60 për qind mbi çmimin për korrikun - 95 euro..

02.08.22 10:51 |

Ndërtuesit e rrugëve ndalin protestat, shpresojnë te qeveria e përkohshme

Ndërtuesit e rrugëve po i ndalin protestat, tha Kryetari i Dhomës “Rrugët” Stefan Çajkov. Për të tretën ditë radhazi, të pakënaqurit u mblodhën në një protestë para Kuvendit Popullor, duke kërkuar nga shteti të paguajë 360 milionë eurove që i..

29.07.22 11:36 |
 Stefan Çajkov

Kompanitë e rrugëve po protestojnë për paratë e papaguara nga shteti

Ndërmarrjet rrugore dalin për të protestuar më 27 korrik dhe do të bllokojnë qarkullimin në qendër të Sofjes dhe në mbi 20 pika në të gjithë vendin. Pas muajit tetor nuk do të ketë mirëmbajtje të rrugëve, tha Kryetari i Dhomës “Rrugët”, Stefan..

26.07.22 12:59 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера