Eмисия новини
от 10.00 часа

120 vjet nga lindja e kompozitorit Veselin Stojanov

Më 20 prill mbushen 120 vjet nga lindja e njërit prej përfaqësuesve më të shquar të shkollës së kompozitorëve bullgarë – Veselin Stojanov .  Ai lindi në Shumen – një qytet me tradita të pasura teatrore, muzikore dhe letrare. U diplomua për..

20.04.22 11:39 |
Penka Kuneva

Një bullgare është e nominuar për çmimet Grammy

Bullgarja Penka Kuneva është nominuar për çmimet Grammy të këtij viti në kategorinë “Best Classical Compendium” për albumin "Gratë luftëtare - zërat e ndryshimit", ku merr pjesë me kompozime të saj. Ai u kushtohet atyre që luftojnë për të drejtat e..

15.02.22 15:28 |

"Universi i Muzikës Kompjuterike" me një edicion festiv

“Edicioni i 20 i “Universit të muzikës kompjuterike” është një pjesë nga festimet në lidhje me 30 vjetorin e Universitetit të Ri Bullgar, prandaj viti 2021 është një vit me të vërtetë special për ne”- thotë docentja doktoreshë Rosica Beçeva, pedagoge në..

09.12.21 13:17 |

Radioja Kombëtare Bullgare merr pjesë në projekte muzikore evropiane në lidhje me 8 marsin

“Gratë në muzikë” është projekti i Bashkimit Evropian për Radion dhe Televizionin (EBU), i cili prezanton arritjet e grave si artiste, kompozitore, dirigjente, autore të teksteve dhe të aranzhimeve. Për vit të dytë të radhës iniciativa është e..

08.03.21 14:03 |
Pianisti Nikollaj Dimitrov

Pianisti Nikollaj Dimitrov fitoi dekoratë ndërkombëtare

Pianisti i ri nga qyteti Ruse Nikollaj Dimitrov mori një çmim ndërkombëtar për kompozim. Studenti 18-vjeçar i “Prince Claus Conservatoire” në Groningen të Holandës mori pjesë në konkursin ndërkombëtar „Artistes en Herbe“ në Luksemburg në..

18.03.20 11:24 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера