Eмисия новини
от часа

Co-living dhe co-working përmes një kooperative - si Semkovo do të bëhet një parajsë për nomadët digjitalë

Nomadët digjitalë nga e gjithë bota duan të krijojnë një komunitet të madh ndërkombëtar në vendpushimin bullgar të Semkovos. Për këtë qëllim ata po përgatiten të transformojnë një hotel të braktisur të ndërtuar në vitet 1980. Ndërtesa ka një pamje..

04.02.23 13:15 |

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja e konfliktit në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë, por me më shumë dialog dhe përpjekje diplomatike për t’u dhënë fund armiqësive. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev pasi priti presidenten e..

02.02.23 20:03 |

Rajna Manxhukova: Po rivendosim kontaktet tona me komunitetet bullgare në mbarë botën, të cilat po ndryshojnë vazhdimisht

Agjencia për Bullgarët jashtë Shtetit po përcjell një vit të mbushur me sfida të një natyre të llojllojshme. Institucioni vazhdon të mbështesë dhe të organizojë nismat e tij tradicionale që synojnë bashkatdhetarët tanë jashtë vendit. Konkurset e..

31.12.22 14:05 |

MPJ i falënderon komunitetet bullgare jashtë vendit për ndihmën e tyre në zhvillimin e zgjedhjeve

Në një fjalim drejtuar komuniteteve bullgare jashtë vendit, të publikuar në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ministri i jashtëm nga qeveria e përkohshme Nikollaj Millkov i falënderoi ato për ndihmën e dhënë në organizimin e zgjedhjeve..

10.10.22 19:19 |

Asociacioni Kulturor Bullgar bashkon komunitetin e shumtë bullgar në Belgjikë

Më shumë se një herë kemi prekur temën e emigrimit në Perëndim ose përtej Oqeanit, në kërkim të një jete më të rregulluar, të punës dhe aftësisë njerëzore më të vlerësuar dhe të shpërblyer. Shkaqet për këtë zgjedhje, si dhe statistika negative..

07.07.22 15:17 |

Bronisllav Likomanov – artisti që do të krijojë një monument të alfabetit cirilik në Los Anxhelos

Zemra, shpirti dhe e gjithë qenia e tij janë të lidhura me artet figurative. Përkushtimi që ai bën në animacionet që ka krijuar kanë fituar besimin dhe respektin e liderëve të padiskutueshëm të industrisë, duke përfshirë kompanitë Disney dhe..

11.05.22 11:48 |

Pa tarifa shkollimi për studentët nga diasporat bullgare

Vendet e subvencionuara nga shteti për pranimin e studentëve nga Republika e Maqedonisë së Veriut në institucionet bullgare të arsimit të lartë janë dyfishuar - nga 150 në 300. Këtë e vendosi Këshilli i Ministrave me ndryshimin e dekretit për..

12.01.22 19:23 |

Rumen Radev: Partneriteti Lindor mbetet prioritet për Bullgarinë

“Partneriteti Lindor” i BE-së mbetet një prioritet i politikës së jashtme bullgare jo vetëm për shkak të afërsisë gjeografike me vendet e rajonit, por edhe për shkak të lidhjeve historike dhe shpirtërore që na bashkojnë. Kështu deklaroi Presidenti..

15.12.21 18:13 |

Vota jashtë shtetit – mobilizim dhe zhgënjim nga alternativat e statukos

Zgjedhjet e treta radhazi parlamentare në vendin tonë këtë vit tashmë janë në histori. Ato ishin më të veçanta për shkak të kombinimit të tyre me zgjedhjet e rregullta për president dhe nënpresident. Dhe nëse rezultati i atyre të rregullta do të..

17.11.21 07:15 |

“Bullgarët në Uralet dhe Siberi” në fokus të një konference në Sofje

Shkencëtarë nga Bullgaria, Rusia, Ukraina dhe Moldavia marrin pjesë në konferencën dy-ditore në kuadër të projektit “Bullgarët në Uralet dhe Siberi në shekullin XX - XXI: histori, kulturë, identitet”. Projekti i financuar nga Fondi “Kërkime..

05.10.21 15:43 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна