Eмисия новини
от часа

“Nënat kundër luftës” mblodhi 5000 nënshkrime për bisedimet e paqes

Përfaqësuesit e nismës “Nënat kundër luftës” i paraqitën një peticion Kuvendit Popullor duke kërkuar që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndalur veprimet ushtarake në Ukrainë, që marrin jetën e qytetarëve të pafajshëm dhe për të..

05.12.22 19:23 |
Gëllëb Donev

Gëllëb Donev: Qeveria nuk ka shprehur qëndrimin se Bullgaria është “në prag lufte”

Këshilli i Ministrave nuk ka shprehur qëndrim se vendi ynë është “në prag lufte”. Këtë e deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev gjatë kontrollit parlamentar në përgjigje të një pyetjeje të drejtuar nga kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova,..

29.11.22 19:37 |
Rumen Radev

Presidenti bullgar bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të luftës në Ukrainë

Zhvillimi ekonomik i rajonit të Detit të Zi u ndërpre nga veprimet agresive të Rusisë dhe lufta në Ukrainë, tha presidenti Rumen Radev. Para konferencës: “Deti i Zi: Lindja e Afërt”, Radev i bëri thirrje Bullgarisë që të angazhohet për forcimin..

22.11.22 15:01 |

Nënë u shpallën kundër ndihmës ushtarake bullgare për Ukrainën

Iniciativa e sapokrijuar civile “Nënat kundër luftës” i dorëzon Kuvendit Popullor dhe Këshillit të Ministrave një nënshkrim kombëtar me kërkesën për të anuluar vendimin e deputetëve nga 3 nëntori 2022, përkatësisht që Bullgaria t’i japë ndihmë..

11.11.22 15:33 |

Bullgarët në Ukrainë duan një qëndrim të qartë bullgar për luftën

Agjencia për Bullgarët jashtë Shtetit përgatiti një projekt-rregullore për veprimtarinë e Këshillit Konsultativ për Origjinë Bullgare dhe do ta dorëzojë në qeveri, tha drejtoresha e agjencisë Rajna Manxhukova. Parlamenti duhet të sinkronizojë..

24.10.22 11:29 |

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për përfshirjen e Bullgarisë në një konflikt ushtarak

“15 vende nënshkruan një letër qëllimi për të krijuar të ashtuquajturën mburojë në qiellin evropian - një sistem të mbrojtjes ajrore. E nënshkrova letrën e qëllimit, shpresoj se qeveria e ardhshme e rregullt do të vazhdojë këtë iniciativë.” Këtë e..

13.10.22 18:46 |
Kijevi, 10 tetori 2022

G7 do të mbajë një takim të jashtëzakonshëm për sanksionet e reja kundër Rusisë

Ukraina nuk mund të trembet nga sulmet me raketa, tha Presidenti Volodimir Zelenski në fjalimin e tij televiziv të mbrëmjes në lidhje me sulmet masive ajrore kundër të gjithë vendit. Si rezultat i sulmeve u vranë 19 persona dhe u plagosën mbi 105...

11.10.22 09:38 |

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

23.09.22 19:52 |
Dimitër Stojanov

Mobilizimi i ushtrisë ruse e zgjat luftën në Ukrainë

Ekziston një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov në një konferencë për shtypin në Këshillin e Ministrave. Duke komentuar mobilizimin e..

21.09.22 13:56 |
Bojko Borisov dhe David Harris

5 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Miqësisë me Shkupin

Falë GERB-it, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nisën rrugën e tyre drejt NATO-s dhe BE-së, theksoi udhëheqësi i GERB-it Bojko Borisov në një takim me David Harris, drejtor ekzekutiv i Komitetit Hebre Amerikan. Borisov kujtoi se më 1 gusht të këtij..

01.08.22 13:36 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера