Eмисия новини
от часа

Bandoneonisti më i mirë në botë për vitin 2023 është bullgar

Bandoneoni është instrumenti që i jep shpirt tangos argjentinase. Në atë melodi që mbështjell jetën me pasion dhe histori. Në pamje të parë, duket si një fizarmonikë e vogël. E vërteta është se ka një trup të brendshëm akustik më të madh, është..

29.05.23 12:19 |

Po afron Festivali i 120-të i Trëndafilit në Kazanllëk, ndërsa qyteti ka një "Mbretëreshë të re të Trëndafilit"

Edicioni i pesëdhjetë e pestë i konkursit "Mbretëresha e Trëndafilit" 2023" mbahet më 19 maj, në Shtëpinë e Kulturës "Arsenal" në qytetin Kazanllëk. Organizatorët nga Bashkia në “Luginën e Trëndafilave” kanë përgatitur një surprizë me një..

19.05.23 10:35 |

Konkursi ndërkombëtar: “Gjurmët e veprës së vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij nëpër botë”

Qendra Shkencore “Kirill dhe Metodij” në Akademinë Bullgare të Shkencave, e cila është pjesë e konsorciumit të Qendrës së Arritjeve “Trashëgimia BG” dhe Shoqatës së Shkollave Bullgare Jashtë Vendit, organizojnë një konkurs ndërkombëtar për nxënës me..

20.04.23 11:19 |

Mund të votoni për një këngë në konkursin e BNR "Pranvera" 2023

Këngët finaliste në konkursin e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) për muzikën e re bullgare pop dhe rock "Pranvera" 2023 janë tashmë të qarta. Nga 76 këngë të paraqitura, 11 janë skualifikuar për shkak të shkeljes së rregullores, njëra është tërhequr..

19.04.23 11:08 |
Kallojan Geshev

Një djalë bullgar për herë të dytë u bë kampion bote në matematikë shpejtësie

12-vjeçari Kallojan Geshev nga Sofja mbrojti titullin e tij botëror në shpejtësinë e llogaritjes mendore. Për të dytin vit radhazi është numri një, njoftuan organizatorët e Kampionatit Botëror të Matematikës së Shpejtësisë Mendore. Medaljet e..

08.03.23 10:33 |
Projekt „Edukimi është lëvizja nga errësira në dritë“

Shpopullimi dhe plakja e popullsisë janë baza e projektit bullgar të Bienales së Arkitekturës të Venecias

Bullgaria do të ketë pavijonin e saj në Bienalen e Arkitekturës të Venecias. Pas një konkursi, një juri e veçantë përzgjodhi projektin "Edukimi është lëvizja nga errësira në dritë" për të përfaqësuar vendin tonë në forumin prestigjioz në qytetin..

28.02.23 07:15 |

Fshati Dushanci i rajonit Pirdop së shpejti do të ketë një vend kampingu

Edicioni i katërt i sivjetshëm i konkursit për projektet studentore për ndërtimin e një kampingu filloi që në muajin janar. Nga të gjitha propozimet e marra, komisioni ka zgjedhur projektin për fshatin Dushanci, afër qytetit të Pirdopit, na njofton..

19.02.23 10:25 |

Bullgaria nderon Levskin, duke e pritur kohën për të "kthyer"

150 vjet na ndajnë nga ajo ditë e acartë shkurti, kur besimi në një popull krenar dhe të lirë u vu në trekëmbësh në periferi të Sofjes së atëhershme, sot në qendër të qytetit, për të jetuar përgjithmonë. Sepse Levski është Bullgaria! Dhe siç shkroi ai..

14.02.23 16:41 |

Një vajzë bullgare i bëri përshtypje jurisë në një konkurs për fëmijë të bukur dhe të talentuar në Tajlandë

Para se të filloj të flas, kam filluar të këndoj në moshën dyvjeçare, thotë Bojana Atanasova, nxënëse e Gjimnazit të Katërt Gjuhësor në qytetin Varna, e cila fitoi disa çmime të para në konkursin botëror “Kids Star International”, të mbajtur në..

22.01.23 10:15 |

Vlladimir Tilev është sërish në mesin e lutierëve më të mirë në botë

Çdo dy vjet, forumi dhe konkursi më i madh në botë për lutierët mbahet në SHBA, organizuar nga Shoqata e Violinës së Amerikës. Konkursi përbëhet nga pesë ndarje - violinë dhe violë, violonçel, kontrabas dhe kuartet, dhe dy kategori - "përpunim" dhe..

20.01.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна