Eмисия новини
от 09.00 часа

U zbuluan derra të egër me murtajë afrikane

Ekipet e gjuetisë në rajonin e qytetit Ruse qëlluan tre derra të egër të infektuar me murtajë afrikane. “Sapo kemi mostra pozitive në fillim të sezonit, është shqetësuese për fermat e derrave dhe fermat private”, tha për BNR Dr. Nikollaj Nenov nga..

30.11.22 15:29 |

EP bëri thirrje që Bullgaria dhe Rumania të hyjnë në Shengen

Me 547 vota pro, 49 kundër dhe 43 abstenime, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë në të cilën ngulet këmbë që Këshilli i BE-së të lejojë Bullgarinë dhe Rumaninë të bëhen pjesë e Shengenit deri në fund të vitit. Në dokument, eurodeputetët..

18.10.22 16:42 |

Ekziston rreziku që të humbasim fondet evropiane për rinovimin e qendrës së kryeqytetit

E njëjta kompani qëndron pas një prej seksioneve problematike të autostradës “Trakija” dhe riparimit të gurëve emblematik të verdhë të kryeqytetit, tha për BNT ministri rajonal në detyrë Ivan Shishkov. Sipas tij, problemi me riparimet nuk është tek..

17.10.22 10:53 |
Ivan Demerxhiev

Rokada në Ministrinë e Punëve të Brendshme për shkak të kontrollit të dobët

Tri shefat e Drejtorive Rajonale të Policisë dhe ish-shefi i Policisë Rrugore, Komisionari Tenço Tenev, nuk kanë ushtruar kontroll të mjaftueshëm në rastin e Georgi Semerxhiev, i akuzuar për aksidentin e rëndë në bulevardin “Çerni Vrëh” në Sofje në..

13.10.22 18:31 |

Policët rumunë dhe bullgarë monitorojnë së bashku trafikun në rrugë

Inspektimet e përbashkëta nga ekipet bullgaro-rumune të punonjësve të policisë rrugore nisën më 1 gusht. Kontrolli është i përqendruar në zonat kufitare të Bullgarisë dhe Rumanisë, të për përcaktuara sipas pritshmërive për trafik intensiv nga..

02.08.22 16:02 |

Gjykata rivendosi aktivitetin e “Eurolab 2011” në kufirin bullgaro-turk

Gjykata e Lartë Administrative rivendosi aktivitetin e kompanisë “Eurolab 2011” si operator ngarkim-shkarkues në pikën e kontrollit “Kapitan Andreevo”. Motivet janë veprime të paligjshme nga ana e Agjencisë Bullgare të Sigurisë Ushqimore. Në prill,..

19.07.22 18:57 |

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

06.07.22 19:15 |

Është duke u forcuar kontrolli i cilësisë së produkteve bujqësore të importuara nga Turqia

Lufta për kufirin është luftë për shtetësi, i tha Kryeministri Kirill Petkov Zëvendësministrit të Bujqësisë Ivan Hristanov. Të dy diskutuan sigurinë e kufirit me Republikën e Turqisë gjatë importimit të produkteve bujqësore në Bullgari. Petkov..

23.05.22 10:52 |

Bullgaria do të marrë gaz nga Azerbajxhani, por jo përmes Greqisë

Nga 1 korriku, Bullgaria do të marrë gazin azer, njoftoi në parlament Kryeministri Kiril Petkov gjatë një kontrolli. Ai sqaroi se gazi nuk do të vijë nga Greqia. “Ne do të jemi në gjendje të marrim të gjithë sasinë e gazit azerbajxhanas para se të..

13.05.22 13:18 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” kërkon “deputinizimin” e vendit

“Deputinizimi” i shtetit, kërkoi me një deklaratë parlamentare koalicioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike”. Bashkëkryetari i partisë, Hristo Ivanov, tha se ata do të mbeten në pushtet nëse ndryshohet marrëveshja e koalicionit për qeverisjen,..

13.05.22 12:04 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера