Eмисия новини
от 15.00 часа

Një qendër postcovid u hap në Plovdiv

Në spitalin e Plovdivit “Shën Mina” u hap Qendra e parë në Bullgari për diagnostikimin dhe trajtimin e komplikimeve pas infektimit me Covid. Qendra është për njerëzit që kanë pasur infeksion dhe shfaqin simptoma të mbetura ose komplikime për shkak..

17.08.21 16:58 |
Aleksandër Zllatanov

Në bregdet po fillojnë kontrollime për mbajtjen e maskave në të mbyllur

Në mes të sezonit veror në bregdetin e Detit të Zi, do të bëhen kontrollime për mbajtjen e maskave në restorante dhe pika karburanti, njoftoi në një brifing Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov. Nëse incidenca e koronavirusit rritet, jo..

05.08.21 18:27 |

Komisionerja e BE Stela Kiriakidou u bëri thirrje bullgarëve që të vaksinohen

Bullgaria do të marrë nga Komisioni Evropian një metodologji për vlerësimin e numrit të njerëzve në vend që kanë hasur tashmë virusin. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov, në një brifing të përbashkët me Komisioneren Evropiane për..

17.06.21 16:52 |
Plazhi i pushimores Sllënçev Brjag

Pushimorja Sllënçev Brjag hap sezonin turistik më 1 qershor

Pushimorja e Detit të Zi do të hapë sezonin me infrastrukturë të rinovuar. Sidoqoftë, disa punime përfundimi janë ende duke u zhvilluar për të zëvendësuar pjesërisht trotuarin e Rrugës Qendrore dhe brenda kompleksit, janë duke u ndërtuar trotuare..

14.05.21 16:16 |

Deri më tani pa masa më të rrepta kundër Covid-19 në Sofje

Përkundër rritjes së incidencës së koronavirusit, nuk është e nevojshme të vendosen masa më të rrepta antiepidemike në Sofje. Këtë e deklaroi kryetarja e bashkisë së kryeqytetit Jordanka Fandakova. Palestrat dhe qendrat tregtare mbeten të hapura..

15.03.21 16:14 |

Makineritë e votimit ruhen në mënyrë rigoroze

Makineritë e votimit për zgjedhjet e ardhshme janë në një depo të ruajtur nga xhandarmëria ku hyrja kontrollohet. Në lidhje me dyshimet e shprehura nga politikanët se midis rojeve të sigurisë ka njerëz me dosje kriminale, Kryekomisari Nikollaj..

07.03.21 13:35 |

Në Sofje bëhen kontrollime për respektimin e masave antiepidemike

Ekipet e Inspektoratit Shëndetësor dhe policia po kontrollojnë vendet tregtare dhe lokalet në Sofje për respektimin e masave antiepidemike. Inspektimet kryhen në zinxhirët e shitjes me pakicë, në dyqanet ushqimore, etj. Në mbrëmje, nëpunës të..

06.02.21 17:26 |

Presidenca dëshiron kontrollimin e shpenzimeve të qeverisë

Presidenti Rumen Radev këmbëngul për kontrollimin e miliarda levave të shpenzuara nga qeveria e Kryeministrit Bojko Borisov në vitet e fundit, përfshirë këtu edhe rastet kur prokurimi publik nuk kryhet fare. Kjo thuhet në pozitën e presidentit..

02.02.21 20:59 |
Emill Dimitrov

Kontrollohet pastërtia e ajrit në qytetin Ruse

Ministri i ambientit rrethues dhe i ujërave Emill Dimitrov urdhëroi kontrollim të pastërtisë së ajrit në qytetin danubain Ruse. Kjo u bë disa ditë pasi banorët e qytetit protestuan kundër ndotjes së ajrit edhe me bllokimin e rrugës drejt pikës..

15.09.20 18:26 |

BE vëzhgon Bullgarinë për superioritetin e drejtësisë

Mekanizmi për kontrollimin e drejtësisë dhe superioritetit të ligjit në Bullgari nuk është i hequr . Kjo u bë e qartë nga përgjigja me shkrim të zëvendës kryetares së Komisionit Evropian Vera Jourova, theksoi para BNR Elena Jonçeva eurodeputate..

27.08.20 18:20 |
Всички новини: днес | вчера