Eмисия новини
от часа

Pamje marramendëse nga Bullgaria në videon e këngës "Dillmano, Dillbero"

Aranzhimi dallohet për nga qëndrimi prej novatori të kompozitorit, por në të njëjtën kohë ai arrin të ruajë autenticitetin e folklorit, pasi zërat kryesorë të këngës u regjistruan me Korin “Vanja Moneva” . Në aranzhim dëgjohet edhe fyelli i Hristijan..

24.05.23 11:15 |

Bilbilat e Korit të Fëmijëve të BNR-së ftojnë pranverën me një koncert

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare me kryedirigjente Venecia Karamanova na fton në koncertin e tij tradicional pranveror. Sonte (17.03) në orën 19:00 në skenën e sallës “Bullgaria”, ansambli përjetësisht i ri do të festojë ardhjen e..

17.03.23 06:10 |

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez..

03.02.23 18:24 |
Foto: Facebook /The Banshees Of Inisherin

Një këngë popullore bullgare tingëllon sërish në një film pretendues për Oscar

Në fillim të shkurtit publiku bullgar do të shohë premierën e filmit "The Banshees of Inisherin" me regji të Martin McDonagh. Filmi është ndër favoritët për çmimin Oscar, me aktorët Colin Farrell dhe Brendan Gleeson. Në festivalin e Venecias,..

13.01.23 07:15 |

“Çubrica” - kori holandez i quajtur sipas një erëze bullgare

“Çubrica” /Shtërmeni/ nga Amsterdami i Holandës është një nga koret folklorike bullgare më jetëgjatë jashtë vendit tonë. Fillimi u vu në vitin 2004 nga këngëtarja e njohur popullore Galina Durmushliyska , së bashku me dirigjentin Ivo..

05.09.22 13:00 |

Instituti Shtetëror i Kulturës dhe Radioja Kombëtare Bullgare drejtojnë një urim muzikor me rastin e Ditës së Evropës

Himni i Evropës së Bashkuar në interpretim të Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare është një mesazh special, të cilin e përcjellin Instituti Shtetëror i Kulturës pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Radioja Kombëtare Bullgare me..

09.05.22 10:30 |

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare është në turne në Belgjikë

Nga 29 prill deri më 2 maj Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare realizon turneun e pestë në Belgjikë. Nën shkopin e dirigjentes Venecia Karamanova dhe në shoqërim të pianos, koristët do të japin dy koncerte, në Gent dhe Bruksel. Ftesat për..

29.04.22 12:10 |

Koncerti tradicional pranveror i bilbilave nga Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare

Çdo vit në mars ditëlindjen e vet feston Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare. Për provën e parë maestro Hristo Nedjallkov zgjedh simbolikisht 22 marsin - ditën e parë të pranverës. Në këtë datë, prej dekadash, koristë të dikurshëm dhe të..

18.03.22 16:23 |

Dhurata e Krishtlindjeve “Misteri i Zërave Bullgarë”

Më 13 dhjetor është Koncerti i Krishtlindjeve i korit popullor të grave “Miseri i Zërave Bullgarë” me dirigjente Dora Hristova. Në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria” do të tingëllojnë premierat e disa këngëve të krijuara posaçërisht për..

13.12.21 09:51 |

Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare mori një çmim të lartë shtetëror

Presidenti Rumen Radev i dorëzoi pllakën “Shenjtor Kirill dhe Metodij” Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Çmimi është për kontributin e madh në zhvillimin dhe popullarizimin e artit dhe kulturës bullgare dhe në lidhje me..

28.06.21 12:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна