Eмисия новини
от 21.00 часа

Prodhues bullgarë janë të kërcënuar nga falimentime për shkak të importit pa doganë nga Ukraina

Direktiva evropiane për import pa taksë doganore nga Ukraina është gati të zhvendosë prodhimin bullgar, i cili rriti në mënyrë drastike koston e tij për shkak të çmimeve të rritura të karburanteve dhe plehrave. Sipas përfaqësuesve të..

28.06.22 15:09 |

Bullgaria është ndër 5 vendet me inflacionin më të lartë në BE

Në maj, inflacioni në Bashkimin Evropian shënoi një rekord të ri dhe arriti në 8.8 për qind në bazë vjetore, raportoi Eurostat, cituar nga BTA. Vetëm në eurozonë inflacioni është 8.1 për qind. Si rezultat i krizës në Ukrainë, në 14 vende të BE-së,..

17.06.22 20:17 |

Çmimi i ulët dikton një rendiment të ulët të trëndafilave vajdhënëse

Priten rendimente rekord të ulëta të trëndafilave vajdhënëse këtë vit, tha për Radio Plovdiv Hristo Nikollov, Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Prodhuesve të Trëndafilit në Bullgari. Ai pret që të mblidhen nga 8000 deri në 9000 ton, me kusht se..

25.05.22 18:23 |

Parametrat e furnizimeve të njoftuara me gaz nga Shtetet e Bashkuara nuk janë të qarta

Çdo përpjekje për të diversifikuar furnizimin me gaz duhet të mbështetet, tha Presidenti Rumen Radev në një koment për furnizimet e gazit të lëngshëm natyror për Bullgarinë, të rënë dakord gjatë vizitës së Kryeministrit Kirill Petkov në Shtetet..

11.05.22 14:56 |
Rumen Radev dhe dmitro Kuleba

Bullgaria është e gatshme për të trajtuar ushtarë ukrainas

Në orët e para të luftës, Bullgaria dënoi agresionin e Rusisë. Ne mbështetëm të gjitha sanksionet, pavarësisht kostos së lartë sociale. Bullgarët hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për ukrainasit, tha Presidenti Rumen Radev pas takimit me..

20.04.22 10:56 |

Rritje e lartë e PBB-së dhe deficit i lartë përcaktohen në buxhetin e vitit 2022

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasillev prezantoi projektbuxhetin për vitin 2022, të cilin do ta paraqesë në Parlament. Ai e quajti atë një buxhet të rritjes ekonomike, që nuk jep para me kapele e në thasë, por investon në..

21.01.22 14:05 |

Banesa e bullgarit – shpesh e mbipopulluar dhe tepër e shtrenjtë

Edhe gjatë krizës, kur bullgari i ka kufizuar shpenzimet në gjëra elementare – ushqim, karburant dhe ngrohje, interesi ndaj ndërtimit të banesave të reja nuk po pakësohet. Sidoqoftë shumica e shtëpive të sapondërtuara mbeten të pabanuara për një..

06.12.21 07:15 |

Testet e shpejta në Sofje hapën diskotekat pa kufizime

Pikat e lëvizshme për teste të shpejta para disa lokaleve në kryeqytet u lejojnë atyre të punojnë pa kufizime gjatë orarit të punës me staf 100 për qind të vaksinuar (ose me test). Në dy nga pikat e lëvizshme të kontrollit nga e enjtja deri..

18.10.21 17:40 |

Të pavaksinuarit të paguajnë për një pjesë të trajtimit të tyre kërkojnë nga spitalet

Pacientët me Covid-19 që nuk janë të vaksinuar dhe shtrihen në spitale të paguajnë një pjesë të kostos së trajtimit të tyre. Këtë do të kërkojë Shoqata e Spitaleve Bullgare nga Ministria e Shëndetësisë në lidhje me numrin e madh të njerëzve të..

14.10.21 17:12 |
Ljubomir Karimanski

Përditësimi i buxhetit mund të bëhet jo më herët se sa tre javë

Afati real për azhurnimin e buxhetit është deri në tre javë, tha për BNR Ljubomir Karimanski, kryetar i komisionit parlamentar të buxhetit dhe deputet nga “Ka një popull të tillë” (ITN). Ai këshilloi Presidentin dhe Kuvendin Popullor që të bien..

19.08.21 09:43 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера