Eмисия новини
от 17.00 часа

Një prototip i satelitit të parë bullgar në Tokë do të ekspozohet së shpejti në qytetin Stara Zagora

Për gati 41 vjet, sateliti i parë bullgar fluturon në orbitën e Tokës. Në atë kohë, "Intercosmos Bulgaria-1300" ishte modeli më i fundit i teknologjisë në anijen kozmike, thonë ekspertët. Ata rikujtojnë se gjithmonë kur krijohen aparate kozmike,..

26.06.22 11:15 |
Georgi Ivanov

43 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Georgi Ivanov shënoi emrin e tij   në histori si bullgari dhe ballkanasi i parë që pushtoi kozmosin e gjerë në një ditë, 23 orë e një minutë. Pikërisht 43 vjet më parë. Më 10 prill 1979, në orën 20 e 34 minuta kohë lokale e Moskës nga..

10.04.22 07:15 |
Nikollaj Rukavishnikov dhe Georgi Ivanov

42 vjet nga fluturimi i parë i një bullgari në Kozmos

Më 10 prill 1979 në orën 20 e 34 minuta, anija kozmike Sojuz-33 u lëshua në orbitën rreth Tokës. Me të fluturoi kozmonauti i parë bullgar Georgi Ivanov . Ai bën 31 orbita të plota rreth Tokës. Në bordin e anijes është së bashku me kozmonautin..

10.04.21 08:05 |

Festivali i Dytë Ndërkombëtar i Krijimtarisë Tekniko-Shkencore “Nga Vidha!”

Nga 22 deri më 24 tetor në Qendrën Kulturor Informative të Rusisë në Sofje do të mbahet Festivali i Dytë Ndërkombëtar i Krijimtarisë Tekniko-Shkencore për fëmijë dhe për të rinj “Nga Vidha!”. Në forum do të marrin pjesë më se 120 inxhinierë..

21.10.20 06:05 |
Aleksandër Aleksandrov

32 vjet nga fluturimi i kozmonautit të dytë bullgar

Para 32 vjetëve më 7 qershor në Kozmos fluturoi kozmonauti i dytë bullgar Aleksandër Aleksandrov. Misioni i tij në Stacionin Rus “Mir” vazhdoi 9 ditë. Kështu Bullgaria u radhit ndër shtetet e para kozmike në botë me dy kozmonautë - Georgi Ivanov, i cili..

07.06.20 16:33 |
Georgi Ivanov

Kozmonauti bullgar Georgi Ivanov bëri thirrje për stoicizëm

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit dhe të Kozmonautikës – 12 Prillin, kozmonauti i parë bullgar Georgi Ivanov bëri thirrje që në ditët e izolimit të shfaqim stoicizëm, disiplinë dhe optimizëm. 59 vjet pas fluturimit të parë të Jurij..

12.04.20 16:11 |

Instituti i Studimeve Kozmike shënon jubileun e tij me një ekspozitë me fotografi të papara

Ekspozita “Toka përmes shikimit të kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov” u hap më 6 nëntor në godinën e Akademisë Kombëtare të Shkencave në Sofje. Ajo përfshin fotografi të pa paraqitura deri tashti të realizuara nga anija e kozmonautit të..

10.11.19 11:10 |
Aleksandër Aleksandrov dhe Gjeorgji Ivanov

Kozmonauti Aleksandër Aleksandrov: Që të kemi kozmonaut të tretë na duhet të kemi një ekonomi të fortë

Shteti i gjashtë në botë me kozmonaut të vet të dalë në Kozmos dhe i treti, i cili ka krijuar ushqime kozmike – kështu kozmonauti i parë bullgar përshkroi rezultatet  nga ato 47 orë dhe 1 minutë, të cilat ai para 40 vjetëve i kaloi në Orbitën e..

12.04.19 14:37 |

40 vjet pas udhëtimit kozmik të astronautit të parë bullgar

Me një ekspozitë fotografike dhe lansimin e pullës   postare me fytyrën e kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov ishte shënuar përvjetori i 40-të i fluturimit të tij . Në ceremonitë e shënimit të kësaj dite morën pjesë kozmonautë nga 5 shtete..

10.04.19 13:04 |

Shënojmë 40 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar

Synimi dhe dëshira të fluturojë dhe të shikojë planetin tonë nga Kozmosi janë ndër ëndrrat kryesore të pothuajse çdo fëmije. Shpesh përgjigja e pyetjes se “Çfarë dëshiron të bëhesh?” është “Kozmonaut!”. Kjo përgjigje zgjon buzëqeshje, por është aq..

10.04.19 12:57 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера