Eмисия новини
от 10.00 часа

Shkrimtarja Zdravka Evtimova mori një çmim prestigjioz rumun

Zdravka Evtimova është fituese e çmimit për prozë të Akademisë Ndërkombëtare “Mihaj Eminesku” 2022, njoftaun nga P.E.N. qendra e Bullgarisë. Çmimi i jepet shkrimtares bullgare “për përdorimin krijues të gjuhës në prozën e saj dhe..

24.06.22 11:09 |
Monument i Penço Sllavjekov në Brunate

Kujtimi i poetit Penço Slavejkov do të kremtohet në Itali për tre ditë

Komuna e Brunate, rrethi i Lombardisë, do të shënojë 110 vjetorin e vdekjes së Penço Slavejkovit. Poeti i madh bullgar vdiq atje në moshën 46 vjeçare më 10 qershor 1912 në qytetin mbi liqenin Komo. Për nder të shoqërueses së poetit Sllavejkov..

10.06.22 06:10 |

Një fotoekspozitë në Strasburg do të tregojë fëmijët e “ndryshëm” të Bullgarisë

Kultura bullgare si dhe traditat do të jenë në fokusin e një ngjarjeje të posaçme në Strasburg. Në qendrën kulturore Lieu d'Europe Strasbourg më 3 qershor do të prezantohet një fotoekspozitë e madhe nën moton “Fëmijë jo si të tjerët” (Des enfants..

24.03.22 07:15 |

Julijana Antonova-Murata: Ne bullgarët jemi njerëz të mirë, por kemi arsye të ndihemi të lodhur

Në ditët e fundit para Vitit të Ri, njerëzit kthehen në shtëpi, blejnë dhurata, dërgojnë kartolina urimi për Vitin e Ri - më shumë me anë të postës sesa në internet, përmes postës elektronike, gatuajnë ushqime festash, vendosin degë pishe dhe..

29.12.21 13:37 |

Ivan Vazov – bashkëkohësi i lirisë bullgare, Bashkimit dhe Pavarësisë

Para një shekulli, më 22 shtator të vitit 1921, Ivan Vazov u nda nga jeta, duke lënë trashëgimi disa nga fjalët më të bukura kushtuar Bullgarisë. Adhurimin dhe dashurinë e tij të sinqertë e zbulojmë në tregimet, udhëtimet, romanet, dramat,..

22.09.21 08:15 |

Talenti i gjithanshëm i Rosen Karamfillov – për krijimtarinë dhe pandeminë

Poet, shkrimtar, artist, muzikant - një person i gjithanshëm që ruan me xhelozi spontanitetin e vet - Rosen Karamfillov përdor secilin prej talenteve të tij për të përcjellë një mesazh të caktuar, si dhe për të shëruar shpirtin njerëzor. Biseda me të..

14.04.21 07:15 |
Penço Georgiev (1900 - 1940)

I panjohuri Penço Georgiev midis krijimtarisë dhe jetës

Galeria e Arteve të qytetit të Sofjes nxjerr nga harresa artin e krijuesit bullgar të radhës, gjurmët e të cilit zbehen në kujtimet e bashkëkohësve të tij nga gjysma e parë e shekullit të kaluar. Ekspozita “Penço Georgiev. Midis teatrit dhe jetës”..

25.01.21 07:15 |

Videoja e re muzikore “Mërfi” – talent, imagjinatë dhe aftësi artistike

Gjatë ditëve të fundit në rrjetet sociale u paraqit një video e re - e këngës “Mërfi”. E zgjodhëm për ta prezantuar për shkak të fantazisë së freskët  dhe zgjidhjeve tepër interesante të regjisorëve, si dhe të vështrimit rinor ndaj temave jetike,..

02.12.20 07:10 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера