Eмисия новини
от 15.00 часа
Kornelija Ninova dhe Vezhdi Rashidov

BSP propozoi një person konsensusi për Kryetarin e Kuvendit Popullor. Vezhdi Rashidov është kryetari i ri i Parlamentit

Në kërkim të një zgjidhjeje kompromisi, kryetarja e së majtës, Kornelija Ninova, propozoi Vezhdi Rashidov për Kryetar të Kuvendit Popullor, si deputeti më i moshuar dhe më i respektuar me përvojë të njohur në parlamentarizëm. Ninova bëri të ditur..

21.10.22 16:05 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” hoqën dorë për të propozuar deputet të vet për Kryetar të Kuvendit Popullor

Forca e dytë politike parlamentare do të mbështesë kandidaturën e Kristian Vigenin nga BSP për kryetar të Kuvendit Popullor. Para BNT-së, Mirosllav Ivanov nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, theksoi se anëtarët e partisë së tij vërejnë mungesë dialogu dhe..

21.10.22 11:22 |

Kriza me zgjedhjen e kryetarit të parlamentit vazhdon

Për të dytën ditë, përfaqësuesit e popullit nuk arrijnë të bien dakord se kush duhet të drejtojë parlamentin e ri. Koalicioni GERB-SDS fitues i zgjedhjeve dhe ish-pushtetarët nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) tërhoqën kandidaturat e kandidatëve të..

20.10.22 18:09 |
Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Është koha për të gjetur një rrugëdalje nga kriza politike

Liderët e partive, sidomos të përfaqësuar në parlament, më në fund duhet të marrin përgjegjësinë e tyre dhe të bëjnë që të tërheqin qytetarët në kutitë e votimit, në mënyrë që ata të kenë një përfaqësim shumë më serioz dhe të mos arrihet deri këtu.”..

20.10.22 18:02 |
Jurij Asllanov

Fantazma e zgjedhjeve të parakohshme varet mbi vendin

“Fantazma e zgjedhjeve të parakohshme varet mbi parlament. Një shenjë e kësaj është se deputetët nuk mund të zgjedhin një kryetar të Kuvendit Popullor. Shpresat për reforma të guximshme duhet të lihen mënjanë.” Sociologu Jurij Asllanov e tha këtë për..

19.10.22 19:04 |

Ngërç në parlament – deputetët nuk mund të zgjedhin dot kryetar

Në ditën e parë të punës pas katër provave, Legjislatura e 48-të e Kuvendit Popullor nuk arriti të zgjidhte kryetarin e saj dhe shtyu për nesër në mëngjes. Për këtë post fillimisht u nominuan katër - Rosen Zheljazkov nga GERB-SDS, Nikolla Minçev nga..

19.10.22 17:31 |
Sergej Stanishev

Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të Partisë së Socialistëve Evropianë

Kryetari i Partisë së Socialistëve Evropianë dhe eurodeputet bullgar Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të partisë në kongresin e ardhshëm në Berlin. Ai e bëri të ditur këtë në një konferencë për shtyp në..

16.09.22 16:58 |
Ivan Ivanov

Parlamenti riktheu në detyrë kryetarin e vjetër të rregullatorit të energjisë

Ish-kryetari i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit, Ivan Ivanov do të vazhdojë të kryejë funksionet e tij deri në emërimin e kryetarit të ri të Rregullatorit, vendosi Kuvendi Popullor. Kthimi i Ivanov erdhi pasi Gjykata..

28.07.22 13:57 |

Lideri i BSP-së pyet partnerët e mundshëm se sa do të mbajë mandatin për një kabinet të ri

Kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova kërkoi qartësi nga partitë me të cilat po negocion për një qeveri të re, sa do të mbajë mandatin eksplorues dhe çfarë pune mund të kryhet gjatë asaj kohe në sallën plenare. “Dua një orar të qartë të datave - kur..

22.07.22 12:33 |
Radosllav Ribarski

Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit me një kryetar të ri brenda dy javësh

Për zgjedhjen e kryetarit të ri të Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit do të duhen dy deri në tre javë, parashikon Radosllav Ribarski, kryetar i komisionit parlamentar për energjinë dhe deputet nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Kjo..

22.07.22 12:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна