Eмисия новини
от 23.00 часа
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova kaloi kualifikimet për pjesëmarrje në Australian Open

Viktoria Tomova u kualifikua për skemën kryesor të Australian Open. Në Melburn, në raundin e tretë final të kualifikimeve, Tomova mundi 6-2, 6-1, Irina Maria Bara të Rumanisë e cila është numër136 në ranglistën botërore. Takimi zgjati 78..

14.01.22 09:26 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinalet në Melburn

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të turneut të tenisit ATP 250 në Melburn pasi mposhti holandezin Botic van de Zandschulp në një ndeshje maratonë dhe gati tre orë lojë. Ndeshja u mbyll me rezultatin e trI seteve të Rod Laver Arina 6-7..

07.01.22 17:34 |
Daniill Medvedev

Daniill Medvedev është kundërshtari tjetër i Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov vazhdon me pjesëmarrjen e tij të mirë në turneun e tenisit Masters 1000 në Indian Wells. Për herë të parë në karrierën e tij, bullgari u kualifikua në raundin e 16 të turneut në Kaliforni, duke mposhtur Riley Opelka nga SHBA me 6: 3..

12.10.21 12:02 |
Viktorija Tomova

Vetëm një fitore e ndan tenisten Viktoria Tomova nga skema kryesore e US Open

Tenistes bullgare Viktorija Tomova i nevojitet vetëm një fitore për të marrë pjesë në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të ShBA-s. Kjo u bë pasi ajo regjistroi një sukses të dytë në kualifikimet duke u imponuar mbi brazilianen Beatris Hadad..

27.08.21 13:01 |

Fitorja e radhës e bullgareve në Kampionatin Evropian të Volejbollit për Femra

Kombëtarja bullgare e volejbollit për femra vazhdon pjesëmarrjen në Kampionatin Evropian në Plovdiv. Me një fitore ndaj ekipit polak me 3:1, volejbollistet bullgare mbrëmë siguruan vendin e parë në Grupin e tyre B dhe të shtunën do të ndeshen me..

26.08.21 09:49 |

Bullgaria humbi nga Gjermania në Kampionatin Evropian të Volejbollit

Kombëtarja bullgare luajti shumë mirë në ndeshjen e saj të tretë të Kampionatit Evropian të Volejbollit në Plovdiv, por humbi në mënyrë dramatike nga Gjermania me 3:2. Kështu, vendi ynë ka dy fitore (ndaj Greqisë dhe Spanjës) dhe një..

23.08.21 09:16 |

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

31.07.21 15:21 |

Më të kërkuarit në tregun e punës janë punëtorët me një kualifikim më të ulët

Qendrat kryesore ekonomike tërheqin më shumë krah pune. Kjo është si pasojë nga vendet më të mira të punës, të cilat ofrojnë një mundësi më të mirë për realizim, tregon një analizë e Institutit për Ekonominë e Tregut. Numri i të punësuarve në..

16.06.21 11:59 |
Ivajllo Kallfin

Ivajllo Kallfin qëndroi në krye të Fondacionit Evropian Social dhe të Punës

Ivajllo Kallfin u zgjodh Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Evropian për Përmirësimin e Kushteve të Jetesës dhe të Punës me seli në Dublin të Irlandës. Procedura e zgjedhjes vazhdoi më se një vit e gjysmë në konkurrim të 100 kandidatëve...

10.03.21 10:50 |

Sindikalistët ngulin këmbë për rritjen e të ardhurve me 15 për qind dhe për ruajtjen e vendeve të punës

Konfederata e Sindikatave të Pavarura në Bullgari njoftoi rezultatet e përgjithësuara për tendencat në koston e jetesës në Bullgari gjatë tremujorit të katërt të vitit 2020. Sipas analizës së sindikatës për një person të familjes janë të..

09.02.21 15:41 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР