Eмисия новини
от 05.00 часа

Radhë të gjata në PKK “Kapitan Andreevo” në kufirin bullgaro-turk

Radhë të gjata automjetesh u formuan në PKK “Kapitan Andreevo” në kufirin bullgaro-turk. Gjatë 24 orëve të fundit përmes pikëkalimit janë kaluar 2 418 kamionë, njoftoi nga Haskovo korrespondentja Dora Atanasova. Gjatë ditëve të fundit shumë..

17.10.20 17:31 |

Hyrja në Greqi deri më 25 tetor mbetet e mundshme përmes pikës kufitare Kullata – Promahon

Qeveria greke zgjati deri më 25 tetor kufizimet dhe   kërkesat e deritanishme për hyrje në vend përmes kufijve tokësore, detare dhe ajrore. Këtë e njoftoi Ministria e Jashtme e Bullgarisë. Mbetet në fuqi kushti që ardhësit të plotësojnë një..

13.10.20 16:15 |

Serbia hodhi poshtë informacionin se po ndërton gardh në kufirin e saj me Bullgarinë

MPJ-ja kërkoi informacion zyrtar nga Serbia për shkak të publikimeve në mediat serbe për ndërtimin e një gardhi në kufirin mes dy shteteve tona. Ambasadori për rekomandime speciale Ivan Petkov bisedoi me Ambasadorin serb në Sofje Zhellko..

21.08.20 16:43 |

Protestues bllokuan rrugën drejt pikës kufitare Kallotina

Protestues bllokuan në të dyja drejtimet trafiku në rrugën drejt pikës kufitare me Serbinë Kallotina. Në vend erdhën ekipe të Policisë Kufitare dhe të Drejtorisë Krahinore të Ministrisë së Brendshme. Edhe pas ngritjes së bllokimit lëvizja mbeti i..

14.08.20 15:48 |

Greqia mbyll përkohësisht pikën kufitare Ilinden

Autoritetet kufitare greke informuan Policinë Kufitare Bullgare se nga 22 korrik deri më 3 gusht 2020 mbyllin pikën kufitare Eksohi dhe në të dy drejtimet e udhëtimit nuk do të kalohet. Nga data 22 korrik deri më 4 gusht 2020 lejohet hyrja në Greqi për..

21.07.20 17:25 |

Përmes pikës kufitare Kullata – Promahon në drejtim të Greqisë kalohet vetëm me PCR test negativ

Që nga 15 korriku shtetasit e BE-së që udhëtojnë për në Greqi kalojnë përmes pikës kufitare midis Bullgarisë dhe Greqisë Kullata – Promahon vetëm me rezultat negativ të PCR testit aktual në gjuhën angleze. Kontrollohet origjinaliteti i rezultatit të..

15.07.20 12:44 |

Bullgaria nuk do t’i dorëzojë gjyqit turk ish rojtarë kufitarë

Policët kufitarë për të cilët Gjyqi Penal Turk kërkon buletin të kuq për kërkim nga Interpoli për terrorizëm kërkuan ndihmë nga shteti. Ministria Bullgare e Drejtësisë njoftoi, se ata nuk do të dorëzohen autoritetet turke. Katër ish rojtarët kufitarë..

13.07.20 16:38 |

Pika kufitare Kullata - Promahon mbetet e hapur

Autoritetet greke njoftojnë se tani për tani pika kufitare Promahon mbetet e hapur për të huajë. Që nga 15 korriku në vend do të hyjnë vetëm njerëzit me test negativ për koronavirus. Shtetasit bullgarë duhet të prezantojnë vetëm QR kod nga deklarata e..

13.07.20 15:41 |

Në Greqi do të hyjnë vetëm udhëtarë me rezultat negativ prej testit për koronavirus

Që nga 14 korriku të gjithë shtetasit, të cilët hyjnë në territorin e Greqisë përmes PKK “Kullata – Promahon” duhet të prezantojnë test negativ për Covid-19, informuan nga MPJ-ja. Testimi duhet të jetë kryer jo më herët se 72 orë para mbërritjes në..

10.07.20 19:07 |

Të gjithët që hyjnë në territorin e Greqisë përmes pikëkalimit Kullata testohen për Covid-19

Për shkak të turistëve të infektuar në ishullin Tasos Greqia do të testojë të gjithë njerëzit, të cilët hyjnë në territorin e saj. Janë regjistruar 6 raste të reja të koronavirusit në ishullin Tasos, katër prej të konfirmuarve janë karantinuar në..

09.07.20 11:16 |
Всички новини: днес | вчера