Eмисия новини
от часа

Që nga fillimi i vitit, presioni i migrantëve është rritur me 43%

BE-ja po drejton 600 milionë euro për forcimin teknik të kufirit bullgar me Turqinë, tha për BNT kryesekretari i MPB-së, kryekomisari Petër Todorov. Presioni i migrantëve që nga fillimi i vitit është rritur për 43%, tha ai. 16 767 emigrantë u..

22.03.23 11:17 |

Për forcimin e kufirit bullgaro-turk, Bullgaria mund të shpresojë te mbështetja vetëm e vendeve anëtare të interesuara

Vetë vendet anëtare të BE-së mund të financojnë gardhin përgjatë kufirit bullgaro-turk, thonë burime nga Komisioni Evropian. Sipas korrespondentes së BNR në Bruksel, Angelina Piskova, përfaqësuesit e Komisionit Evropian i referohen letrës së..

30.01.23 11:42 |
Ursula von der Leyen

Sinjale kontradiktore nga BE-ja për mbrojtjen e kufirit bullgaro-turk

Kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një prioritet në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së përmes masave të synuara që janë të hapura edhe për shtetet e tjera anëtare të interesuara. Kështu thuhet në letrën e Presidentes së Komisionit..

27.01.23 10:11 |

Kryesekretari i MPB-së: Gardhi në kufirin bullgaro-turk mund të kalohet lehtësisht

Gardhi në kufirin bullgaro-turk është bërë në mënyrë të tillë që të kapërcehet jashtëzakonisht lehtë, vuri në dukje kryesekretari i MPB-së, Petër Todorov, i cili së bashku me përfaqësues të MPB-së dhe Ministrisë së Mbrojtjes, inspektoi objektin në..

13.01.23 19:17 |

Turqia dërgoi në gjyq vrasësit e policit kufitar Petër Bëçvarov

Dy shtetasit turq të akuzuar për vrasjen e policit kufitar Petër Bëçvarov u dërguan në gjykatën në Edrene. Gjatë kontrollit u sekuestruan pushka e gjuetisë me të cilën u qëllua polici kufitar dhe 23 patronë gjuetie. U vra një polic..

09.11.22 17:27 |
Ambasadorja e Turqisë në Bullgari Aylin Sekizkök

Një i dyshuar është arrestuar për të shtënat në kufirin bullgaro-turk

Prokuroria turke nisi hetimet në lidhje me ngjarjen në kufirin bullgaro-turk, ku humbi jetën një polic kufitar bullgar. U vra një polic kufitar gjatë një përleshjeje në afërsi të fshatit Goljam Dervent Sulmuesi është..

08.11.22 19:08 |

Turqia po mobilizon forcat e saj të sigurisë për shkak të incidentit në kufirin bullgaro-turk

Ambasada e Turqisë në vendin tonë ka dalë me një qëndrim zyrtar pas incidentit ku u qëllua polici kufitar 30-vjeçar Petër Bëçvarov në kufirin bullgaro-turk, raporton BNT. U vra një polic kufitar gjatë një përleshjeje në afërsi të..

08.11.22 17:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна