Eмисия новини
от часа

Antarktida dhe banorët e saj të padukshëm nxisin interesin e shkencëtarëve të rinj bullgarë

Antarktida frymëzoi shumë zbulime gjeografike në të kaluarën. Antarktida është një rajon që përfshin kontinentin e Antarktidës dhe ujërat dhe territoret ishullore të Oqeanit Jugor, ose rreth 20 për qind të Hemisferës Jugore. Bullgaria vendosi një..

26.05.22 13:53 |

Është duke u forcuar kontrolli i cilësisë së produkteve bujqësore të importuara nga Turqia

Lufta për kufirin është luftë për shtetësi, i tha Kryeministri Kirill Petkov Zëvendësministrit të Bujqësisë Ivan Hristanov. Të dy diskutuan sigurinë e kufirit me Republikën e Turqisë gjatë importimit të produkteve bujqësore në Bullgari. Petkov..

23.05.22 10:52 |

Japonia me një investim të ri në kosin bullgar

Kompania japoneze “Mejxhi” dëshiron të investojë më shumë fonde në prodhimin e kosit bullgar - në laboratorin e kompanisë shtetërore të prodhimit të qumështit “LB Bulgaricum”. Këtë e bëri të ditur Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi..

12.05.22 14:48 |

Rasti i parë i bashkë-infektimit midis llojit të gripit A dhe Covid-19

Për herë të parë në vend, u konstatua në laborator një rast i bashkë-infektimit mes llojit të gripit A (H3N2) dhe koronavirusit. Ai u regjistrua te një fëmijë nga qyteti Jamboll. Në mostrat e testuara nga Qendra Kombëtare e Sëmundjeve..

31.01.22 15:34 |

Nuk është konfirmuar zyrtarisht se ka Omikron në Bullgari

Ne kemi shumë mostra të dyshimta për Omikron - nga laboratorët dhe spitalet e Sofjes. Por do të mund të konfirmojmë mostrat që kemi marrë tani pas Vitit të Ri. Këtë e tha për BNR, drejtoresha e Qendrës për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare, Prof. Iva..

22.12.21 10:52 |

Radhë para laboratorëve të testimit të antitrupave

Që nga 11 nëntor hyn në fuqi urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov, sipas të cilit mund të lëshohet një certifikatë jeshile për praninë e antitrupave kundër SARS-CoV-2 të llojit IGg mbi 150 Bau/ml. Ky lloj certifikate është i..

11.11.21 19:28 |
Ministri Kacarov

Për antitrupat mbi 150 Bau/ml do të lëshohet një certifikatë e gjelbër

Nga e enjtja personat me një nivel të caktuar antitrupash kundër SARS-CoV-2 do të mund të marrin certifikata jeshile, të cilat do të jenë të vlefshme vetëm brenda Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur në një konferencë Ministrit i Shëndetësisë Stojço..

09.11.21 15:29 |

Me protesta, kërkesa për rritjen e pagave dhe pakënaqësi bullgarët mirëpresin vendosjen e certifikatës së gjelbër

Që nga 21 tetori Bullgaria bashkohet me vendet evropiane, në të cilat certifikata e gjelbër hap dyert drejt institucioneve kulturore, objekteve të mëdha tregtare, sallave sportive, restoranteve. Dhe përderisa vazhdojmë të jemi në krye të..

21.10.21 15:21 |

Prokuroria pyeti Ministrin e Shëndetësisë për fëmijët me Covid-19

Prokuroria e Lartë Administrativ kërkoi informacion nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë Stojço Kacarov nëse ekzistojnë rregulla të shkruara për pranimin e fëmijëve me Covid-19 në spitale dhe nëse aplikimi i testeve speciale të buta në grupet e..

08.10.21 16:59 |

Viti shkollor do të fillojë në dhomat e klasës

Shkollat ​​në Sofje janë gati për hapjen e vitit të ri shkollor dhe kanë mjaft dezinfektues dhe maska, dhe në shumë prej shkollave - pastrues ajri. Kudo në kryeqytet trajnimi do të fillojë në dhomat e klasës. Kryebashkiakja Jordanka Fandëkova vuri..

13.09.21 20:07 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера