Eмисия новини
от 14.00 часа
Bojko Borisov

Gjykata Administrative e shpalli të paligjshëm arrestimin e Bojko Borisovit

Urdhri për arrestimin e liderit të GERB-it, Bojko Borisov, është shpallur përfundimisht i paligjshëm nga gjykata, njoftoi BTA duke cituar vendimin e Gjykatës Administrative të qytetit të Sofjes. Gjykata la në fuqi vendimin e Gjykatës së Qarkut të..

24.08.22 11:55 |

Përmirësuam kushtet në të cilët do të punojnë mësuesit bullgarë jashtë shtetit

Afro gjashtë muaj – po aq vazhdoi puna e Komisionit për Bullgarët jashtë Shtetit në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor. Përveç prioriteteve të caktuara nga Kryetarja e tij Antoaneta Coneva në fillim të këtij viti, komisioni arriti të..

09.08.22 11:26 |
Stanisllav Todorov

Vendimet për energjinë elektrike, ngrohjen dhe gazin janë të vlefshme

Të gjitha vendimet për çmimin e energjisë elektrike, ngrohjes dhe gazit u morën njëzëri dhe për këtë arsye janë të vlefshme, njoftoi Stanisllav Todorov, kryetar i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit në një konferencë për shtypin lidhur..

21.07.22 17:28 |
Daniell Llorer

Ka rrezik të humbin 2.5 miliard euro nga Plani i Rimëkëmbjes

Ekziston rrezik që vendi ynë të humbasë 2.5 miliard euro të parashikuara për të sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Zhvillimit, në se nuk do të bëjë reformat e domosdoshme. Këtë e tha Ministri i Inovacioneve dhe Rritjes në dorëheqje Daniell Llorer në..

12.07.22 16:06 |

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

07.07.22 09:46 |

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

07.07.22 09:22 |

Bletaria – faktor i paçmueshëm për shëndetin, por jo sektor prioritar për shtetin

Natyra këtë vit është më e sjellshme ndaj bletarëve, ajo dha ditë të ngrohta me shi në muajin prill, të cilat krijuan kushte të favorshme për lulëzimin e farës së kolzës vajëse, një nga kulturat e preferuara të mjaltit për insektet. Ditët e ngrohta..

07.07.22 07:15 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” shpalli prioritetet e projekt-kabinetit të ri

Parametrat e programit të projekt-kabinetit të Asen Vasilev nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” u bënë të qarta. Ai përmban mbi 40 projektligje që duhet të miratohen në 6 muajt e ardhshëm. “Në mënyrë reale, një pjesë e madhe e tyre duhet të miratohen..

06.07.22 19:27 |
Kirill Petkov

Zgjedhjet do të jenë një referendum nëse duam një Bullgari të së drejtës apo të mafias

“Zgjedhjet e ardhshme do të jenë një referendum se çfarë Bullgarie duam –të së drejtës dhe prosperitetit apo të prapaskenas dhe mafias. Unë e zgjedh të parën dhe do të vazhdoj të luftoj”. Këtë e shkroi Kryeministri Kirill Petkov në faqen e tij në..

27.06.22 20:27 |
Nikolla Minçev

Kërkuan dorëheqjen e kryetarit të Kuvendit Popullor

Një kërkesë për dorëheqjen e Nikolla Minçevit si Kryetar i Kuvendit Popullor paraqitën “Ka një popull të tillë”, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë, GERB dhe “Vëzrazhdane”. Sipas rregullores kërkesa për dorëheqjen do të diskutohet dhe do të votohet..

15.06.22 16:47 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера