Eмисия новини
от 12.00 часа

Ushtria bullgare do të marrë pjesë në aktivitetet kushtuar Ditës së Pavarësisë

Formacione përfaqësuese të Ushtrisë Bullgare do të marrin pjesë në manifestimet kushtuar 114 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Tradicionalisht, qendra e festimeve kombëtare më 22 shtator është qyteti Veliko Tërnovo. Nga ora 09:00..

22.09.22 06:15 |

Nderojmë Nënën e Zotit

Fjetja e Hyjlindëses, e quajtur ndryshe edhe Nëna e Madhe e Zotit, është një nga festat më të mëdha verore, të cilën Kisha jonë e kremton gjithmonë më 15 gusht (28 gusht, sipas stilit të vjetër). Festa e ka origjinën në Kishën e Jerusalemit dhe..

15.08.22 05:55 |

Bullgaria shënon ditëlindjen e revolucionarit Vasill Levski

Me qindra veprimtari në mbarë vendin po shënohet 185-vjetori i lindjes së revolucionarit bullgar Vasill Levsk. Qendra e festimeve është vendlindja e Apostullit të Lirisë - Karllovo. Në kishën “Shën Nikolla” u mbajt një liturgji. Më pas në..

18.07.22 11:56 |

Ditët më me vapë – një Festë e shumëpritur e Shëndetit në rajonin e Bankjës

Rajoni në afërsi të Sofjes – Bankja sivjet shënon Festat e Ujit Mineral dhe Jetëgjatësisë “Goreshljaci 2022” me një program të pasur kulturor. Vetë ditët e quajtur “goreshljaci”, dmth. ditët më me vapë, bien më 15, 16 dhe 17 korrik. Programi fillon..

15.07.22 10:05 |

E Premtja e Madhe dhe kuptimi i flijimit të Krishtit

Në nocionet e krishtera, e Premtja e Madhe është dita më e errët dhe më e trishtuar, e shënuar nga dhimbja, nga vuajtja çnjerëzore dhe kryqëzimi i Jezu Krishtit. Në kryqëzim, Zoti sakrifikoi Birin e tij të vetëm për të shlyer mëkatet e njerëzimit..

22.04.22 05:45 |

Në kishën bullgare “Shën Stefani” në Stamboll u shërbye një meshë kushtuar Lindjes së Krishtit

Për herë të parë që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit bullgarët në Stamboll u mblodhën në kishën bullgare “Shën Stefani” për liturgjinë e shenjtë të Krishtlindjeve. Shërbesa u drejtua nga Mitropoliti i qytetit Stara Zagora Kiprijan, i..

26.12.21 16:48 |

Kisha Ortodokse Bullgare kremton Tubimin e Hyjlindëses

Me shërbesa solemne Kisha Ortodokse Bullgare kremton ditën e dytë të Lindjes së Krishtit. Festa mban emrin Tubim i Hyjlindëses dhe është për nderë të Virgjëreshës Mari si e zgjedhura për të lindur Shpëtimtarin e Botës. Sot kremtimi liturgjik i..

26.12.21 12:10 |
Lindja e Krishit

Kryeministri i uron bullgarët për Krishtlindjet

Kryeministri Kirill Petkov me familjen e tij asistoi në shërbesën festive në kishën-monument “Shën Aleksandër Nevski ”për Lindjen e Krishtit. Petkov ua uroi Krishtlindjet të gjithë qytetarëve bullgarë! Pas liturgjisë Kryeministri Petkov dhe..

25.12.21 12:56 |

Katedralja madhështore në qytetin Varna ka nevojë për donacione për meremetim

Në zemrën e kryeqytetit veror bullgar Varna ngre shtatë një nga ndërtesat më mbresëlënëse në qytet – katedralja “Fjetja e Shën Hyjlindëses”. Kjo është kisha e parë e madhe tek ne ndërtuar pas Çlirimit   (1878) nga sundimi turk, edhe para..

20.07.21 07:15 |

Bota ortodokse shënon Të Shtunën e Madhe

Sot për botën ortodokse është e Shtuna e Madhe – dita e fundit e Javës së Madhe. Të krishterët ortodoksë presin Ngjarjen e Madhe - Biri i Zotit të thyejë prangat e vdekjes trupore. Shërbesat e kishës fillojnë herët në mëngjes, ndërsa..

01.05.21 10:31 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера