Eмисия новини
от 15.00 часа

Projekti për Bullgarinë e Madhe – një ëndërr bujare por e parealizuar

Kryengritja e Prillit e cila shpërtheu më 20 prill (2 maj sipas stilit të ri) të vitit 1876 tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare mbi kauzën bullgare – Çlirimin nga pushteti pesëshekullor osman. Mizoria me të cilën ajo u shua bëri që Fuqitë e Mëdha..

20.04.21 10:58 |
Basorelievi me Vojvoden Sirma dhe çetën e saj, një pjesë prej skulptorëve me luanë në Shkup

Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar

Të panumërt janë heronjtë të cilët kanë dhënë jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. Mes tyre nuk janë të pakta dhe bullgaret - heroina, të cilat jo vetëm se kanë ndihmuar baballarët, burrat, vëllezërit dhe djemtë e tyre gjatë kohës së luftërave, por kanë..

03.03.21 07:05 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |

Bullgarja Teodora Khoury e mban përgjithmonë Libanin në zemrën e vet

Gjatë verës së vitit 2020 bota sikurse për një moment harroi pandeminë dhe hodhi një vështrim drejt Libanit. Vendi përjetoi  një shpërthim shkatërrues, kurse vullnetarë nga e gjithë bota, përfshi dhe nga Bullgaria u përfshinë në aksionet..

21.12.20 07:10 |

Kupola e praruar e Panteonit të Rilindësve në qytetin Ruse shkëlqen me 23.75 karatë

Një nga emblemat e qytetit Ruse - i njohur si qyteti më evropian dhe më i bukur bullgar, i pret miqtë e tij me një kupolë të artë të rinovuar. Bëhet fjalë për Panteonin e Rilindësve i ngritur në zemrën e këtij qyteti danubian. Ky monument i..

07.12.20 06:10 |

Kryetarja e Parlamentit u përul para heroizmit bullgar në Kajmakçalan

Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva nderoi në majën Kajmakçalan në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kujtesën e ushtarëve të vrarë bullgarë gjatë Luftës së Parë Botërore, bëri të ditur BTA. Në fjalimin e vet ajo tha se Kajmakçalan..

09.09.20 16:21 |

Bullgaria në Luftën e Parë Botërore: 1916

Në Muzeun Kombëtar Ushtarak Historik u hap ekspozita “1916: Fitore dhe sprova”. Ajo i kushtohet Luftës së Parë Botërore, dhe më saktë – pjesëmarrjes së vendit në konfliktin botëror të vitit 1916. Bullgaria hyri në të në vitin 1915 në anën e Forcave..

11.12.16 15:15 |
Всички новини: днес | вчера