Eмисия новини
от 09.00 часа

Presidenti mund të shpallë datën e zgjedhjeve të parakohshme brenda 72 orëve

Sipas protokollit, duke refuzuar ftesën për t’u ulur, përfaqësuesit e BSP-së i kthyen Presidentit Rumen Radev mandatin e tretë, të fundit eksplorues të paplotësuar për të formuar një qeveri në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor...

28.07.22 10:42 |
Georgi Svilenski

Tashmë është e qartë - në vjeshtë do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare në Bullgari

Parlamenti hodhi poshtë programin qeverisës të shumicës në largim, të propozuar nga BSP, e cila mori mandatin e tretë, të fundit eksplorues për të formuar një qeveri. Me propozim të opozitës, me 119 vota “pro”, 106 “kundër” dhe një “abstenim” dhe pas..

27.07.22 12:21 |

BSP nuk thotë nëse do të përpiqet të formojë një qeveri

Më 26 korrik, Këshilli Kombëtar i BSP-së do të shqyrtojë dy opsione për zgjidhjen kushtetuese, njoftoi kryetari i grupit parlamentar të së majtës, Georgi Svilenski. Ai nuk saktësoi nëse vendimi është kthimi i mandatit apo do të propozohet një..

25.07.22 14:12 |

BSP vendos për sa kohë do të mbajë mandatin për të formuar një qeveri

Drejtuesit e formacioneve nga koalicioni qeverisës BSP, “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” u larguan pas mesnate nga hyrja e pasme e Këshillit të Ministrave. Askush prej tyre nuk deshi të ndalet tek gazetarët në pritje dhe të..

25.07.22 10:49 |
Sllavi Trifonov

ITN tërhiqet nga negociatat për të formuar një qeveri

"Ka një popull të tillë” (ITN) largohet nga negociatat në përpjekjen e fundit për të formuar një qeveri në kuadër të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor. Partia është gati për zgjedhje të reja. Këtë e njoftoi në një fjalim të posaçëm lideri..

22.07.22 21:17 |

Lideri i BSP-së pyet partnerët e mundshëm se sa do të mbajë mandatin për një kabinet të ri

Kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova kërkoi qartësi nga partitë me të cilat po negocion për një qeveri të re, sa do të mbajë mandatin eksplorues dhe çfarë pune mund të kryhet gjatë asaj kohe në sallën plenare. “Dua një orar të qartë të datave - kur..

22.07.22 12:33 |

Pas negociatave të BSP-së me “Bullgarinë Demokratike” shanset për një kabinet të ri po rriten

Rriten shanset për formimin e qeverisë, deklaroi pas negociatave me mandatarin BSP, bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov. Sipas tij, çështja kyçe është arritja e një ekuilibri mes “Ka një popull të tillë” dhe “Po e vazhdojmë..

21.07.22 16:02 |
Këshilli për Mediat Elektronike

Këshilli për Mediat Elektronike nuk zgjodhi anëtarë të rinj të Këshillit Drejtues të Radios Kombëtare Bullgare

Me tre vota “pro” dhe dy “abstenime”, Këshilli për Mediat Elektronike nuk miratoi kandidaturat e propozuara për anëtarë të Këshillit Drejtues të Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Mandatet e katër anëtarëve të organit drejtues skadon më 28 korrik të..

21.07.22 15:26 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |

BSP nisi negociatat për formimin e qeverisë

Në më pak se gjysmë ore u zhvillua takimi i parë i Partisë Socialiste Bullgare (BSP) me “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) në lidhje me fillimin e negociatave për krijimin e një qeverie të re me mandat të BSP-së. Ne nuk e kemi komentuar përbërjen..

19.07.22 12:43 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера