Eмисия новини
от 00.00 часа

Ambasadori Manuell Korçek: Bullgaria dhe Sllovakia nuk janë partnerë të panjohur

100 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Çekosllovakisë shënojmë gjatë vitit të tanishëm 2020. Mjerisht pandemia nga koronavirusi i zhvendosi festimet e mbushura me njerëz të ngjarjeve të tilla të paharrueshme...

17.11.20 15:40 |

Bullgaria dhe Palestina arritën marrëveshje për forcimin e bashkëpunimit

Ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva dhe ministri i jashtëm dhe i ekspatriatëve i Palestinës Rijad al Mallki nënshkruan një Marrëveshje për Bashkëpunim në fushën e arsimit, shkencës, kulturës, rinisë dhe sportit midis..

13.11.20 19:54 |

Bullgaria dhe Izraeli do të thellojnë marrëdhëniet

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe të Izraelit Ekaterina Zaharieva dhe Gabi Ashkenazi arritën marrëveshje që bashkëpunimi midis dy vendeve të thellohet në fushat e interesit reciprok. Gjatë vizitës së parë zyrtare në Izrael ministrja..

12.11.20 19:16 |
Pllamen Manushev

Bullgaria këmbëngul që të shfrytëzohet emri i plotë i Republikës së Maqedonisë së Veriut

Bullgaria ndoshta nuk do të përkrahë hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut për aderim në BE. Këtë e tha para BGNES kryetari i Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme Pllamen Manushev. Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë..

04.11.20 19:29 |

100 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Hungarisë

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për një vizitë zyrtare në Hungari në lidhje me përvjetorin e 100 të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe. Me rastin e kësaj dite do të..

19.10.20 13:02 |

Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet midis BE-së dhe Britanisë së Madhe pas Brexit

Të drejtat e shtetasve janë me rëndësi pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE. Këtë pozitë do të mbrojë Bullgaria në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme më 13 tetor në Luksemburg. Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet..

07.10.20 15:22 |
Kornelija Ninova

Sanksionet kundër Rusisë i dëmtojnë marrëdhëniet e mira dypalëshe

Liderja e Partisë Socialiste Bullgare (PSB) Kornelija Ninova u shpall për normalizimin e marrëdhënieve me Rusinë gjatë kongresit të 50-të të partisë. Sipas saj në interes të kombit është të zhvillohen marrëdhëniet tregtare, ekonomike, turistike,..

26.09.20 17:57 |

Rusia i konsideron të trilluara akuzat kundër diplomatëve të saj në Bullgari

Shpallja e dy nëpunësve të përfaqësisë tregtare   ruse në Bullgari “persona non grata” do të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe, theksohet në pozitën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë. Keta hapa do të trajtohen si një orvatje e qëllimshme për..

24.09.20 15:14 |

Optimizëm i matur për marrëdhëniet ekonomike bullgaro-turke në sfondin e Covid-19

Pandemia nga Covid-19 preku të gjithë ekonominë botërore, kurse milionë njerëz humbën punën e vet. Kriza çoi deri në ngushtimin e konsumit, deri në ndërprerjen e prodhimeve dhe deri në ndërprerjen e vargjeve tanimë të ndërtuara për furnizime...

16.09.20 09:58 |
Zotërinjtë Borisov dhe Netanjahu

Bullgaria dëshiron të aktivizojë bashkëpunimin me Izraelin

“Izraeli nuk është vetëm partner strategjik por para se gjithash mik i Bullgarisë”. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një bisedë telefonike me kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu. U diskutuan praktikat e mira të të dy shteteve në kushtet e..

09.06.20 07:51 |
Всички новини: днес | вчера