Eмисия новини
от 18.00 часа

Projekti për Bullgarinë e Madhe – një ëndërr bujare por e parealizuar

Kryengritja e Prillit e cila shpërtheu më 20 prill (2 maj sipas stilit të ri) të vitit 1876 tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare mbi kauzën bullgare – Çlirimin nga pushteti pesëshekullor osman. Mizoria me të cilën ajo u shua bëri që Fuqitë e Mëdha..

20.04.21 10:58 |
Dr. Ivan Maxharov

U arrit marrëveshje që vaksinimi të jetë falas

U nënshkrua një aneks me Fondin Kombëtar të Sigurimeve Shëndetësore, me të cilin certifikata e vaksinimit kundër Covid-19 bëhet falas. Është zgjidhur edhe problemi lidhur me njohjen zyrtare të trajtimit në spital pas një testi pozitiv të..

02.04.21 10:49 |

Përparimi i Shkupit drejt BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë

Përparimi i Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë. Zbatimi i tij varet nga vullneti politik i fqinjit tonë jugperëndimor për të përmbushur kriteret dhe për të respektuar të drejtat e qytetarëve me..

26.03.21 17:51 |
Oliver Warhey

Sofja dhe Shkupi të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura

Inkurajojmë Shkupin dhe Sofjen të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të arritur një zgjidhje reciprokisht të pranueshme për çështjet e pazgjidhura. Këtë e tha në Parlamentin Evropian Komisioneri i Zgjerimit i BE Oliver Warhey gjatë një diskutimi të..

25.03.21 16:17 |
Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut diskutuan fqinjësinë e mirë

Vendimet që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të marrin në frymën e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë nuk duhet të shtyhen - si në emër të historisë sonë të përbashkët ashtu edhe në emër të së ardhmes sonë të përbashkët..

22.03.21 15:57 |

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të rivendosin besimin e ndërsjellë

Si raportues i Parlamentit Evropian për Maqedoninë e Veriut, eurodeputeti bullgar Illhan Kyçuk vizitoi Shkupin, njoftoi grupi “Rinovo Evropën”. Kyçuk bisedoi me pushtetarët dhe liderin e opozitës në vend. Raportuesi deklaroi se çështjet..

18.02.21 11:39 |
Krasimir Karakaçanov

Pas hyrjes në NATO Shkupi harroi Marrëveshjen e Fqinjësisë

Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov tha se pas pranimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO, në praktikë, marrëveshja jonë e fqinjësisë vdiq. “Të gjitha kontaktet u ndalën në mënyrë të njëanshme nga ana e..

04.02.21 14:50 |

Sofja dhe Haga me një Marrëveshje të re kundër tatimit të dyfishtë

Parlamenti ratifikoi Marrëveshjen mes Bullgarisë dhe Vendeve të Ulëta për shmangien e tatimit të dyfishtë, transmetoi BTA. Deri tani vepronte një marrëveshje që nga viti 1990, por marrëdhëniet intensive ekonomike dhe lëvizja e forcuar e..

14.01.21 15:47 |

Bullgaria i propozoi Shkupit plan për bashkëpunim

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva pranoi të dërguarin e posaçëm të Maqedonisë së Veriut Vllado Buçkovski, i cili është për një vizitë pune në Sofje. Këtë e njoftoi Ministria e Jashtme. Bullgaria propozoi një plan për bashkëpunim me..

11.01.21 18:16 |

Republika e Maqedonisë së Veriut pret përgjigje nga Bullgaria për Planin e propozuar të Veprimit

Në komunikimin e rregullt me ​​Bullgarinë ka shkëmbim të qëndrueshëm të mendimeve dhe ideve për kapërcimin e dallimeve, njoftoi Ministria e Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Në deklaratë theksohet se të dy palët shpesh ndajnë..

10.01.21 17:59 |
Всички новини: днес | вчера