Eмисия новини
от 18.00 часа

Grupi i punës për Certifikatën Covid do të shpallë qëndrimin e tij më 2 shkurt

Këshilltarja e Kryeministrit Kirill Petkov për çështjet e pandemisë Covid, Prof. Radka Argirova, do të koordinojë grupin e punës, i cili me ekspertë të partisë “Vëzrazhdane” do të diskutojë për nevojën e ruajtjes së “Certifikatës së Gjelbër” dhe masave..

18.01.22 18:17 |
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri bisedoi me protestuesit nga “Vëzrazhdane”

Kryeministri Kirill Petkov bisedoi me përfaqësues të partisë “Vëzrazhdane”, mësoi Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) nga burimet e saj. Në mesin e tyre janë nënkryetarët e partisë - Conço Ganev dhe avokati Petër Petrov, si dhe Doc. Atanas Mangërov,..

14.01.22 18:43 |

Lehtësimi i masave anti-epidemike do të diskutohet pas valës së Omikronit

Partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” dënoi protestën e mbështetësve të partisë “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”) në kryeqytet me kërkesën për heqjen e certifikatës së gjelbër. “Organizimi i njerëzve për të udhëtuar, inkurajimi i tyre që të mos përdorin..

13.01.22 11:53 |

Trazira para Parlamentit në shenjë proteste ndaj masave anti-epidemike

Mijëra njerëz nga i gjithë vendi iu bashkuan një proteste kombëtare kundër Certifikatës së Gjelbër dhe masave anti-epidemike, organizuar nga Partia “Vëzrazhdane”. Të pakënaqurit bllokuan lëvizjen në bulevardin qendror “Car Osvoboditell”. Dhe për..

12.01.22 16:06 |

Do të rrisin përqindjen e të vaksinuarve përmes një informimi më të mirë

Rritja e numrit të të vaksinuarve nëpërmjet përmirësimit të informimit për përfitimet e vaksinimit u diskutua në një takim pune në Ministrinë e Shëndetësisë. Në fushatën e saj të re informuese, ministria do të fokusohet në rolin e mjekëve të..

20.12.21 19:17 |

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

08.12.21 17:02 |

Hapet sezoni i skive në Bansko

Më 18 dhjetor zyrtarisht do të hapet sezoni dimëror i skive 2021/2022 në vendpushimin Bansko në malin Pirin. Nga pushimorja u kujtojnë mysafirëve se sivjet qendra e skijimit do të punojë me masa të rrepta sigurie për shkak të situatës së pandemisë...

20.11.21 06:00 |

Prindërit këmbëngulin për teste jo-invazive dhe mësimdhënie në shkollë

Prindërit do të protestojnë të shtunën para presidencës, duke kërkuar që nxënësit e klasave 5-12 të kthehen në shkollë. Në një intervistë për BNR, Ralica Vaçkova, një nga nënat që do të marrë pjesë në protestë, tha se në takimet me Ministrin e..

19.11.21 16:21 |
Gëllëb Donev

Punëdhënësit nuk mund të detyrojë punonjësit të vaksinohen

Certifikata e gjelbër nuk shkel të drejtat e punës të njerëzve, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministër i çështjeve sociale Gëlëb Donev. Ai theksoi se vendosja e kufizimeve në kushtet e pandemisë..

27.10.21 11:01 |
Ministri Kacarov

Ministri beson se protestat kundër masave anti-epidemike janë politike

Certifikatat e gjelbra do të hidhen kur vendi të hyjë në zonën e gjelbër, tha në një konferencë Ministri i Shëndetësisë në detyrë Stojço Kacarov. "Masat nuk i detyrojnë njerëzit të vaksinohen. Ato zvogëlojnë rrezikun e përhapjes së virusit dhe..

20.10.21 19:07 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР