Eмисия новини
от 16.00 часа
Angell Kunçev

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor në kushtet e një pandemie

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor nëse ndiqen masat antiepidemike. Këtë e tha në një brifing Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Angell Kunçev. Deri më tani, më shumë se 24 000 anëtarë të komisioneve zgjedhore janë vaksinuar dhe vaksinimet do të..

18.03.21 15:36 |

Drejtorët e shkollave insistojnë për autonomi në vendimet për mësim në klasë

Një sondazh i 233 shkollave në vend, i kryer nga Qendra për Dialog dhe Tolerancë Ndëretnike “Amalipe”, tregon se drejtorët e shkollave këmbëngulin për autonomi në marrjen e vendimeve për kthimin e nxënësve në shkollë. Sipas të anketuarve, mësimi në..

07.02.21 15:08 |

Në Sofje bëhen kontrollime për respektimin e masave antiepidemike

Ekipet e Inspektoratit Shëndetësor dhe policia po kontrollojnë vendet tregtare dhe lokalet në Sofje për respektimin e masave antiepidemike. Inspektimet kryhen në zinxhirët e shitjes me pakicë, në dyqanet ushqimore, etj. Në mbrëmje, nëpunës të..

06.02.21 17:26 |

Tashmë 57 vende ranë dakord të organizohen zgjedhje parlamentare bullgare në territorin e tyre

Deri më tani, Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) ka marrë pëlqimin nga 57 vende për të hapur qendrat e votimit në territorin e vet për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Bullgari, njoftoi MPJ. Kushti është që votimi të mbahet në përputhje të..

06.02.21 13:48 |

Masat kundër Covid-19 bllokuan gripin sezonal

Deri më tani, nuk ka viruse të provuara të gripit në laboratorin tonë, gjë që është e pazakontë. Epidemia e gripit zakonisht fillonte në këtë periudhë të vitit, komentoi Prof. Nelli Korsun për bTV. Si drejtuese e Laboratorit Kombëtar të Referencës..

25.01.21 15:04 |

Sallat për aktivitete jashtëshkollore do të hapen në shkurt

Nga 4 shkurt, kur fillon kthimi gradual i nxënësve më të moshuar në klasë, sallat për aktivitete jashtëshkollore do të hapin dyert e tyre, njoftoi Kryeministri Bojko Borisov. “Nëse ka një gjë që mund të vihet në peshore me shëndetin, është arsimi,..

23.01.21 13:16 |
Denica Saçeva

Këtë javë do të vendoset për shfuqizimin e disa nga masat antikovid

Autoritetet po diskutojnë një lehtësim gradual të masave antiepidemike. Ne marrim propozime të ndryshme në lidhje me hapjen e objekteve, tha Ministrja e Çështjeve Sociale Denica Saçeva për Nova TV. “Ka propozime për të filluar me vendpushimet..

18.01.21 12:23 |

Lehtësimi i masave në Bullgari është në varësi të të dhënave gjatë javës së kaluar

Javën e ardhshme qeveria do të vendosë për zgjatjen e masave antiepidemike edhe pas 31 janarit. Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror doc. Angell Kunçev dhe anëtar i Shtabit Operativ Kombëtar sqaroi se..

10.01.21 14:23 |

Masat antiepidemike japin "rezultate jashtëzakonisht pozitive"

Kryeministri Bojko Borisov  e ndërpreu brifingun e rregullt të Ministrisë së Shëndetësisë për situatën e pandemisë në vend lidhur me koronavirusin, që të shprehet sa u përket deklaratave të presidentit Rumen Radev dhe konsultimeve të thirrura prej..

07.01.21 14:54 |

Përkundër pandemisë do të ketë "Surva" në rajonin e Pernikut

Me aplikimin e masave të zhdërvjellëta dhe adekuate antiepidemike, do të jetë e mundur të kryhen zakonet e respektuara nga qytetarët bullgarë, siç janë lojërat e ardhshme tradicionale të burrave të maskuar të quajtur survakari në qytetin Pernik..

07.01.21 13:32 |
Всички новини: днес | вчера