Eмисия новини
от 02.00 часа

Përkundër pandemisë do të ketë "Surva" në rajonin e Pernikut

Me aplikimin e masave të zhdërvjellëta dhe adekuate antiepidemike, do të jetë e mundur të kryhen zakonet e respektuara nga qytetarët bullgarë, siç janë lojërat e ardhshme tradicionale të burrave të maskuar të quajtur survakari në qytetin Pernik..

07.01.21 13:32 |

Në vendpushimet e skive bëhen rezervime nga Serbia, Greqia dhe Turqia

Gjatë këtij sezoni dimëror, Bullgaria do të mbështetet në turizmin e brendshëm, si dhe turistë nga vendet e Ballkanit. Këtë e tha para gazetarëve në vendpushimin e skive Pamporovo Ministrja e Turizmit Mariana Nikollova, njoftoi BTA. Nikollova është..

21.12.20 15:28 |

Nëse dhe si do të festojnë studentët bullgarë këtë vit?

Të mira ose të këqija kujtimet nga vitet studentore lënë mbresa të qëndrueshme te secili prej nesh. Po kjo mund të thuhet edhe për festën studentore 8 dhjetorin. Data nuk u zgjodh rastësisht. Ajo është e lidhur me kremtimin e Ditës së Shën Shtatë..

08.12.20 06:10 |

Kërkesa në rritje për pushime në Bullgari për festat e fundvitit, parashikojnë operatorët turistikë

Një stinë turistike të vështirë por, jo dhe të pamundur presin operatorët turistikë, sipas të cilëve mundësitë e kufizuara për udhëtime në Evropë dhe në Azi do të shkaktojnë një kërkim të rritur për pushimin në Bullgari për festat e Krishtlindjes..

16.11.20 07:15 |
Bojko Borisov

Kryeministri bëri thirrje për mobilizimin dhe për respektimin e masave

Mjekë, infermiere dhe sanitarë prapë dolën për të protestuar para spitaleve sepse koroanvirusi u kthye me një forcë të re. “ Ekipet të cilat shpëtojnë jetë bëjnë thirrje të sillemi me përgjegjësi ”, shkroi në profilin e tij social..

28.10.20 09:42 |

Punëdhënës dhe hotelierë u takuan me ministrin e turizmit

Përfaqësues të Konfederatës së Punëdhënësve dhe Industrialistëve në Bullgari dhe të Asociacionit të Hotelierëve dhe Restoranteve në Bullgari u takuan me ministren e turizmit Marijana Nikollova. Përfaqësuesit e të dy organizatave ngulën këmbë për..

26.10.20 18:34 |

Vendosen rregulla unike antiepidemike në pushimoret dimërore

Ministria e Turizmit vendosi rregulla unike antiepidemike dhe masa sanitare në pushimoret për stinën e ardhshme dimërore. Qëllimi është të garantohet shëndeti dhe siguria e turistëve, ndërsa Bullgaria të mbrojë statusin e vet të një destinacioni të..

21.10.20 15:32 |

Gjoba për mos mbajtjen e maskave në veprimtari politike

Organizatorët e disa veprimtarive politike publike do të marrin akte për shkeljen administrative të masave antepidemike të vendosura në vend kundër Covid-19, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Sanksione duhet të paguajnë organizatorët e..

28.09.20 19:19 |
Всички новини: днес | вчера