Eмисия новини
от 00.00 часа
Prof. Kostadin Angellov

Lehtësim gradual i masave kundër Covid-19 pas 1 prillit

Që nga data 1 prill nxënësit kthehen në shkollë sipas orarit. Kopshtet dhe çerdhet e fëmijëve fillojnë punën më 5 prill. Pas 1 prillit do të punojnë vetëm restorantet në të hapur me orar të kufizuar të punës nga ora 06 deri në 23.00. Kjo thuhet..

30.03.21 17:55 |

Nuk përgatitet vendosja e kufizimeve të reja në Bullgari

Bullgaria pret 230 000 doza të vaksinave kundër Covid-19 deri në fund të kësaj jave dhe 700 000 doza deri në fund të prillit. Janë siguruar sasi të mjaftueshme të Remdesivir. Sistemi shëndetësor gjithashtu ka të gjitha medikamentet e nevojshme,..

29.03.21 12:49 |

Sot hapen restorantet, por klubet e natës mbeten të mbyllura

Që nga 1 marsi vizitat në institucionet e ushqimit dhe argëtimit lejohen, pasi Ministri i Shëndetësisë dhe urdhër për shfuqizimin e masave anti-epidemike. Kushti është të përdoret gjysma e kapacitetit të tyre, të mbahet një distancë prej 1.5..

01.03.21 05:25 |
Bojko Borisov

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill

Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill fillojnë punë edhe klubet e natës. Kryeministri theksoi se deri tani janë..

24.02.21 13:46 |
Prof. Kostadin Angellov

Prof. Kostadin Angellov: Po vëmë re fillimin e valës së tretë të Covid-19

Gjatë javëve të fundit ka një tendencë të qëndrueshme të shtimit të numrit të të infektuarve me koronavirus, shpalli në brifingun e rregullt për shpërndarjen e Covid-19 ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angjellov. Ajo e cila po ndodh është fillimi..

11.02.21 14:19 |
Kryeministri Borisov

Bojko Borisov: Tani për tani nuk do të ketë kufizime të reja për shkak të Covid-19

Tani për tani nuk ka nevojë për aplikimin e kufizimeve të reja në Bullgari, megjithëse po vëzhgohet një rritje e ngadaltë e sëmundshmërisë nga Covid-19. Këtë e bëri të ditur Bojko Borisov në një mbledhje pune, me pjesëmarrjen e Ministrit të..

08.02.21 12:47 |

Vetëm për 10 ditë biznesi bullgar ka marrë 30 mln. euro për shkak të pandemisë

Ministri i Ekonomisë Llëçezar Borisov njoftoi para gazetarëve se në kuadrin e ministrive të ekonomisë dhe të punës dhe politikës sociale biznesi është përkrahur me rreth 800 mln. euro. Është arritur marrëveshje për akoma 200 mln euro. Vetëm gjatë..

03.02.21 15:50 |

Hapen qendrat e mëdha tregtare, palestrat dhe kinematë

Me urdhër të Ministrit të Shëndetësisë që nga sot, 1 shkurti, deri më 30 prill zgjatet gjendja e jashtëzakonshme epidemike dhe në të njëjtën kohe shfuqizohen disa prej masave anti-epidemike. Qendrat e mëdha tregtare hapen, palestrat do..

01.02.21 05:05 |

Kryeministri i kupton, por nuk i pranon argumentet e protestuesve

Para ministrave dhe kryetarëve të bashkive Kryeministri Bojko Borisov komentoi protestën e pronarëve të restoranteve kundër masave kufizuese. Kryeministri tha se aktualisht treguesit e përhapjes së koronavirusit në vend janë më të mirët, transmetoi..

27.01.21 16:20 |

Shfuqizim i masave kufizuese dhe PCR teste për të gjithë që hyjnë në Bullgari

Shtabi Operativ Kombëtar rekomandon shfuqizimin gradual të masave anti-epidemike në Bullgari. Këtë e bëri të ditur në një mbledhje pune Kryeministri Bojko Borisov. Aktualisht në saje të masave të miratuara sëmundshmëria në vend sipas bazës 14..

25.01.21 13:09 |
Всички новини: днес | вчера