Eмисия новини
от 22.00 часа

Po shqyrtohet lehtësimi i masave anti-epidemike

Vendimi për shfuqizimin e masave kundërepidemike do të merret deri më 21 janar. Në një mbledhje te Kryeministri anëtarët e qeverisë dhe të Shtabit Operativ Kombëtar deklaruan se po të ketë rritje të re të sëmundshmërisë dhe presion mbi spitale,..

19.01.21 11:50 |

Pronarët e restoranteve kërcënuan me mosnënshtrim ndaj masave anti-epidemike

Pronarët e restoranteve, të klubeve të natës dhe të diskotekave kërcënuan me mosnënshtrim ndaj masave anti-covid de hapje simbolike të lokaleve, në qoftë se nuk marrin lejë për punë pas datës 31 janar. “Në Bullgari ka 27 800 lokale. Njerëzit..

18.01.21 15:46 |

Kryeministri Borisov: Masat liberale kundër Covid-19 japin rezultat

Në krahasim me shtete të tjera evropiane masat kufizuese kundër koronavirusit te ne janë liberale dhe japin rezultat, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në Razllog, ku bashkë me Ministrin e Shëndetësisë Krasimir Vëllçev dhe eurodeputetin Andrej..

16.01.21 11:58 |

Situata në Bullgari në lidhje me Covid-19 po përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme

Masat kundra epidemike kanë sjellë rezultate jashtëzakonisht të mira, shpalli në brifingun e sotëm ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Në 15 rrethe të vendit sëmundshmëria është ulur në 150 veta nga 100 mijë, derisa numri i të shëruarve..

14.01.21 14:37 |
Ministri Angellov

Mësuesit do të testohen me teste antigjeni për Covid-19

Mund të ketë ndryshim të masave anti-epidemike jo më herët se shkurti, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov gjatë pranimit të vaksinave të para kundër Covid-19 nga prodhuesi “Moderna”. Do të analizojmë se çfarë është sëmundshmëria reale..

13.01.21 16:36 |

Survakarët do të dëbojnë koronavirusin në fshatrat e Pernikut

Sipas traditës banuesit e fshatrave të Pernikut dhe sivjet do të ndezin zjarre rituale, që të shënojnë festën “Surva”. Tradita, e cila është një pjesë e trashëgimisë botërore kulturore të UNESKO-s, urdhëron që banuesit vendas të maskohen në natën e 13..

13.01.21 15:12 |
Bullgaria të mos të nxitojë me heqjen e masave

EMA: Bullgaria të mos të nxitojë me heqjen e masave kundra Covid-19

Bullgaria nuk duhet të nxitojë me heqjen e masave kufizuese kundra shpërndarjes së Covid-19. Për këtë apeloi në një intervistë të dhënë për televizionin privat BTV përfaqësuesi bullgar në Agjencinë Evropiane për Ilaçet (EMA) Illko Getov. Ai vuri..

11.01.21 12:48 |
Velingrad

Hotelierët në Rodope presin mysafirë në muajit e dimrit me një meny speciale

Suxhuk /llukanik/ i pjekur në zjarre, fasule në enë prej balte me kërpudha ose me këmbë viçi /lope/, kapama...Kurse ëmbëlsira - një kungull i mbushur i pjekur ose dardhë dhe mollë e pjekur. Këto janë vetëm disa nga gjellët e shijshme, të cilat disa hotele..

21.12.20 15:17 |

Kufizuan përkohshëm hyrjen e pasagjerëve në Bullgari që mbërrijnë nga Britania e Madhe

Që nga 21 dhjetori deri më 3 janar 2021 është ndaluar hyrja në Bullgari e të gjithë pasagjerëve që vijnë nga Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut përmes të gjitha pikave të kalimit kufitar, me të gjitha llojet e transportit, bëri të ditur Ministri..

21.12.20 10:40 |

Filloi sezoni i skive në Pamporovo

Më 19 dhjetor pjesa më e madhe e zonës së skive në Pamporovo është e hapur zyrtarisht. Kushtet e borës në vendpushim janë shumë të mira për mesin e dhjetorit, ka dëborë të mjaftueshme dhe gjithsej 6 pista janë të hapura. Objektet funksionojnë me..

19.12.20 08:45 |
Всички новини: днес | вчера