Eмисия новини
от 01.00 часа

Shkollat janë vendet me rrezik më të ulët të përhapjes së Covid-19

Pasi pamë se çfarë ndodhi në kopshtet dhe në çerdhet e fëmijëve ishim të qartë se çfarë do të ishte situata në shkollë. Nuk është e mundur që ato të jenë ishuj pa probleme, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) kryeinspektori shtetëror i..

19.09.20 13:42 |

Që nga data 1 shtator masa të reja lehtësuese kundër Covid-19 në Bullgari

Ministri i Shëndetësisë lëshoi tre urdhra për t’u zbatuar në situatën e jashtëzakonshme  të epidemisë deri në fund të muajit shtator. Ato pasqyrojnë  udhëtimet drejt Bullgarisë, organizimin e procesit të punës dhe të mësimit. Pa një test për ata..

01.09.20 13:56 |
Ministri i Shëndetësisë prof. dr. Kostadin Angellov

Do të zgjatet gjendja e jashtëzakonshme epidemike

Më 26 gusht Ministria e Shëndetësisë do të parashtrojë në Këshillin e Ministrave një raport për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme epidemike , bëri të ditur Ministri i Shëndetësisë prof. dr. Kostadin Angellov. Gjatë dy javëve të fundit..

25.08.20 15:20 |
Godina e Këshillit të Ministrave

Qeveria zgjati gjendjen e jashtëzakonshme epidemike deri më 31 gusht

Qeveria vendosi të zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme epidemike që nga 1 gushti deri në 31 gusht 2020, bëri të ditur zyra e shtypit pranë kabinetit. Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme epidemike në lidhje me përhapjen e Covid-19 në territorin..

28.07.20 19:55 |

Greqia kërkon PCR test negativ për qytetarët që mbërrijnë me avion nga Bullgaria

Masa kufizuese do të hyjë në fuqi më 28 korrik, kur autoritetet kufitare greke do të kërkojnë PCR test negativ për koronavirus, të bërë deri në 72 orë para hyrjes në vend, bëri të ditur Ministria e Punëve të Jashtme. Cerifikata duhet të jetë në..

25.07.20 15:47 |

Mosrespektimi i masave të sigurisë çoi në rritje të të infektuarve

Sipas dr. Gergana Nikollovës – mjeke dhe anëtare e Bashkimit të Mjekëve Bullgarë komentoi para televizionit se rritja e numrit të të infektuarve gjatë javëve të fundit i detyrohet pikërisht faktit se nuk mbajmë distancë mes nesh dhe nuk mbajmë..

25.07.20 12:02 |

Qeveria zgjati gjendjen e jashtëzakonshme epidemike në vend deri më 31 korrik

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike në Bullgari zgjatet deri më 31 korrik, vendosi qeveria. Zgjatja e mëparshme u votua më 26 qershor dhe skadon në mesnatë më 15 korrik. Pandemia e Covid-19 po vazhdon të kërcënojë shëndetin e shoqërisë në plan..

15.07.20 18:11 |
Kryeministri Bojko Borisov

Nuk do të ketë shtrëngim të masave në Bullgari gjatë stinës verore

Do të shpresohet vetëm tek kufizimet e vetë qytetarëve, pavarësisht nga zhvillimi i situatës së Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë inaugurimit të rrugës së Pomories në bregdetin jugor të Detit të Zi. Ai vuri në dukje se..

05.07.20 12:18 |

Deputetë shkelin masat kundërepidemike

Inspektorati Regjional i Shëndetësisë paraqiti në Kuvendin Popullor një protokoll, sipas të cilit më 24 qershor 2020 një pjesë e deputetëve kanë qenë të pranishëm në sallën plenare pa maskë mbrojtëse, ose ndonjë mjet tjetër, i cili mbulon hundën..

24.06.20 18:29 |

Po forcohen masat kundërepidemike, fillon kontroll nga prokuroria për efikasitetin e tyre

Prokuroria e lartë administrative kërkoi kontroll të efikasitetit të masave kundër koronavirusit, që të vendoset nëse ka nevojë për masa të reja në lidhje me rritjen drastike të numrit të të infektuarve gjatë dy javëve të fundit. Që nga ora..

22.06.20 18:47 |
Всички новини: днес | вчера