Eмисия новини
от 02.00 часа

Bojko Borisov kërkoi nga Ministri i Shëndetësisë për ta detajuar urdhëresën për maskat

“Nesër hyn në fuqi urdhëresa e Ministrit të Shëndetësisë Kostadin Angellov për mbajtjen e detyrueshme të maskave në ambientet e hapura. Po insistoj që në urdhëresë të përshkruhet çdo një detal! Duhet t’u shpjegohet njerëzve se kur njeriu ecën..

21.10.20 13:17 |

Tani për tani maskat nuk janë të detyrueshme në shkollat bullgare

Në rast se 20% e nxënësve janë me simptoma të ngjashme të Covid-19, ose të gripit do të mbyllet tërë shkolla dhe do të kalohet tek mësimdhënie në distancë, bëri të ditur në një intervistë për televizionin bTV Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev...

21.10.20 11:08 |

Maskat bëhen të detyrueshme në ambientet e hapura që nga 22 tetori deri në fund të nëntorit

Mbajtja e maskave mbrojtëse në të hapur do të jetë e detyrueshme që nga data 22 tetor, deklaroi gjatë vizitës së tij në Lloveç Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov, transmetoi BTA. Qëllimi ynë është që të ulet numri i bullgarëve të..

20.10.20 17:53 |

Anketë: Maskat mbrojtëse dhe transporti publik – mision i mundshëm

Në mes të verës, me një dekret të Ministrit të Shëndetësisë u vendos mbajtja e detyrueshme е një maske mbrojtëse ose е ndonjë mjeti tjetër mbrojtës, i cili të mbulojë hundën dhe gojën në të gjitha  vendet e mbyllura shoqërore, si një masë..

13.10.20 10:03 |

Paralajmërim për efikasitetin e maskave në shkollë

Mbajtja e një maske gjatë tërë ditës në shkollë fsheh rreziqe, paralajmëroi alergologu Tihomir Mustakov. Para takimit të 19 të specialistëve në fushën e mjekësisë organizuar nga fondacioni MOST mjeku rekomandoi që fëmijët të mos grumbullohen në një..

19.09.20 15:46 |

Shkollat janë vendet me rrezik më të ulët të përhapjes së Covid-19

Pasi pamë se çfarë ndodhi në kopshtet dhe në çerdhet e fëmijëve ishim të qartë se çfarë do të ishte situata në shkollë. Nuk është e mundur që ato të jenë ishuj pa probleme, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) kryeinspektori shtetëror i..

19.09.20 13:42 |

Publikuan rregulla për kërkesat në lidhje me përdorimin e maskave mbrojtëse gjatë pandemisë

Komisioni për Mbrojtjen e Konsumatorëve prezantoi në sajtin e vet këshilla për kërkesat në lidhje me përdorimin e maskave mbrojtëse gjatë pandemisë së Covid-19. Ato janë përgatitur në bazë të normave të Komitetit Evropian të Standardizimit (CEN)...

19.09.20 11:29 |
Valeri Zhabljanov

Partia Socialiste Bullgare kërkoi mbrojtjen e deputetëve nga terrori elektronik

“Po ngul këmbë që udhëheqja e Parlamentit të bëjë çmos që të ndërpritet terrori elektronik kundër deputetëve, diskreditimi i tyre nga televizionet dhe mjetet e tjera të informacionit”, bëri thirrje në Parlament deputeti nga “Partia Socialiste..

25.06.20 10:50 |

Kontroll i forcuar për respektimin e masave kundërepidemike në Sofje

Në transportin urban të kryeqytetit ka kontroll në masë për mbajtjen e maskave mbrojtëse. Gjoba është 300 leva (153 euro). Kontrolli u vendos pasi sot hyri në fuqi urdhëresa e Ministrit të Shëndetësisë Kirill Ananiev për mbajtjen e detyrueshme të..

23.06.20 10:39 |

Në Bullgari mbërriti dërgesë e dytë me medikamente nga Kina

Aeroplan i dytë me ilaçe dhe mjete mbrojtëse të blera nga qeveria bullgare pas kontratës së arritur midis kryeministrit të Republikës së Bullgarisë Bojko Borisov dhe kryeministrit të Republikës popullore të Kinës Li Këcjan mbërriti në Bullgari. Dërgesa..

02.05.20 13:31 |
Всички новини: днес | вчера