Eмисия новини
от 13.00 часа
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ngjarjet me adresë ballkanike

Që nga fillimi i vitit lira turke është zhvlerësuar me 19% Lira turke ra deri në nivelin e vet më të ulët kundrejt dollarit që nga fillimi i krizës me koronavirusin. 1 dollar këmbehej për 7,307 lira, duke e tejkaluar nivelin e mëparshëm më të ulët..

07.08.20 17:14 |
Foto: arkiv

Ngjarjet me adresë ballkanike

Vendet nga Ballkani Perëndimor kërkojnë rrugëdalje të përbashkët nga kriza lindur nga koronavirusi Miratimi i masave praktike për thellimin e  bashkëpunimit regjional ekonomik dhe për rivendosjen nga kriza ekonomike, e shkaktuar nga..

31.07.20 14:08 |
Снимка: Forum.md

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania do të investojë miliarda për rinovimin e centralit bërthamor “Çerna Voda” Kryeministri rumun Louis Orban deklaroi se qeveria e tij planifikon të investojë 8-9 miliardë euro suplementare në centralin bërthamor Çerna Voda. Paratë janë për..

24.07.20 17:10 |
Снимка: АП/БТА

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania prognozon rritje të porsa infektuarve me koronavirusin gjatë muajit gusht Numri i të infektuarve me Covid-19 mund të arrijë 1200-1600 në ditë, vihet në dukje në prognozën e Komisionit Tekniko-Shkencor pranë Komitetit Kombëtar për..

17.07.20 14:24 |
Foto: BTA

Ngjarjet me adresë ballkanike

Protesta në Serbi në lidhje me orën policore Numri i rritur i rasteve të koronavirusit në Beograd 4 mijë pacientët e pranuar në spitale e detyruan presidentin serb Aleksandër Vuçiç të njoftojë qëllimin e tij për vendosjen e orarit policor për..

09.07.20 15:43 |
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër koronavirusit Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër epidemisë për shkak numrit të rritur të të infektuarve me Covid-19. Kryeministri Ludovic Orban tha se zhvillimi i situatës gjatë disa ditëve të..

02.07.20 12:43 |
Foto: BTA

Ngjarjet me adresë ballkanike

Partia e Presidentit serb Aleksandër Vuçiç fitoi zgjedhjet Partia progresive serbe e Presidentit Aleksandër Vuçiç fitoi në zgjedhjet parlamentare duke marrë 63% të votave. Partneri i saj i koalicionit – Partia Socialiste e Ivica Daçiçit, është e..

25.06.20 13:13 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Mbetet gjendja e jashtëzakonshme epidemiologjike në Rumani Gjendja e jashtëzakonshme epidemiologjie në Rumani mbetet edhe 30 ditë, vendosi qeveria. Nga 15 qershori në vend pa karantinë hyjnë shtetasit e 17 shteteve duke përfshirë edhe..

18.06.20 13:28 |
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk ka ndryshim të numrit të rasteve të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit Nuk janë regjistruar raste të reja të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit. Kështu numri i ë infektuarve në vend është 1488, i të shëruarve –..

11.06.20 12:57 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut ktheu karantinën dhe orën policore Për shkak të situatës së keqësuar epidemike pas festave fetare, Maqedonia e Veriut ktheu kufizimet. Nga 4 deri më 8 qershor ndalohet lëvizja e njerëzve në të gjitha bashkitë e..

04.06.20 13:32 |
Всички новини: днес | вчера