Eмисия новини
от 05.00 часа
Nino Simeonov

Dy medalje argjendi për kadetët bullgarë nga kampionati evropian i peshëngritjes

Në ditën e dytë të Kampionatit Evropian të Peshëngritjes të Kadetëve në qytetin polak Rashin, Bullgaria ka tashmë dy medalje argjendi. Në kategorinë 55 kg për 15-vjeçarët Nino Simeonov u bë nënkampion. Dje, në ditën e parë të kampionatit, Martin Stanev..

11.08.22 18:57 |
Pllamena Mitkova

Medalja e artë për sportisten Pllamena Mitkova në Kampionatin Botëror të Atletikës nën 20 vjeç

Pllamena Mitkova fitoi titullin në kërcim së gjati në Kampionatin Botëror të Atletikës U20 në Kali të Kolumbisë. Ajo fitoi medaljen e artë me rekordin personale prej 6.66 metra në provën e saj të tretë. Ky është titulli i parë për vendin tonë në..

08.08.22 16:51 |
Foto: Facebook / @Bulgarian Olympic Team

6 medalje për të rinjtë e Bullgarisë nga Festivali Olimpik Evropian në Sllovaki

Pjesëmarrja e sportistëve tanë të rinj në Festivalin e XVI Olimpik Evropian, që u mbajt në fund të korrikut në Sllovaki, u vlerësua si një sukses i madh për Bullgarinë. Për herë të parë që prej 15 vitesh në turneun, i vlerësuar nga specialistët si..

06.08.22 09:05 |

Nxënës bullgarë fituan medalje nga Olimpiada e Gjuhësisë

Nxënës bullgarë fituan 2 medalje ari, 1 argjendi dhe 2 bronzi në Olimpiadën Ndërkombëtare të Gjuhësisë që u mbajt në Ishullin britanik Man. Fitues u bënë Aleksandër Dimitrov dhe Konstantin Georgiev nga shkollat ​​e mesme matematikore në Varna..

02.08.22 17:07 |

Bullgaria fitoi medaljen e dytë në Festivalin Olimpik Evropian në Sllovaki

Në Festivalin Olimpik Evropian për Rininë që po vazhdon në qytetin sllovak Banska Bistrica, Iren Sarëbojukova fitoi medaljen e bronztë në kërcimin së larti. Atletja 16-vjeçare fitoi medaljen me rekordin më të mirë personal prej 1.80 metrash...

29.07.22 18:48 |

Në Këshillin e Ministrave u dekoruan mbajtësit e medaljeve nga olimpiada ndërkombëtare

Reputacioni i mirë i Bullgarisë është falë suksesit tuaj, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov gjatë ceremonisë së dekorimit të mbajtësve bullgarë të medaljeve nga gara ndërkombëtare. Ai u dha fleta nderi nxënësve dhe udhëheqësve të tyre për..

25.07.22 18:18 |

3 medalje argjendi për Bullgarinë nga Olimpiada Ndërkombëtare e Gjeografisë

Nxënësit bullgarë fituan 3 medalje argjendi në Olimpiadën Ndërkombëtare të Gjeografisë. Dy nga medalistët - Daniell Dimitrov nga klasa e 11-të dhe Mihaill Paskalev nga klasa e 10-të - janë maturantë nga shkolla e matematikës "Dr. Petër Beron" në..

18.07.22 15:36 |

Katër sportistë bullgarë u bënë kampionë të Ballkanit

Gjashtë medalje fituan sportistët bullgarë në Kampionatin Ballkanik për djem dhe vajza nën 20 vjeç, i cili u zhvillua në datat 16-17 korrik në Denizli të Turqisë. Një sensacion të vërtetë bëri Bozhidar Sarabojukov, i cili brenda 1 ore mori titujt..

18.07.22 15:02 |
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn është bullgarja e parë që fiton medaljen e artë nga Lojërat Botërore në SHBA

Borjana Kalejn fitoi titullin në finalen me rreth në Lojërat Botërore të Sporteve dhe Disiplinave Joolimpike të zhvilluara në Birmingam të SHBA-së. Ajo kaloi kualifikimet dhe hyri në finalet e rrethit dhe topit me pikët më të larta të mundshme. Për..

13.07.22 11:52 |
Bozhidar Sarëbojukov

Bozhidar Sarëbojukov kërceu 2.20 m dhe është i treti në botë në mesin e të rinjve

Bozhidar Sarëbojukov tregoi rezultatin më të mirë prej 2.20 m në kërcimin së larti në Kampionatin Kombëtar për djem dhe vajza nën 20 vjeç në Sofje. Arritja e Sarëbojukov është e treta në botë për të rinjtë - një muaj para kampionatit botëror në..

11.07.22 17:43 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера