Eмисия новини
от часа
Věra Jourová

Věra Jourová: Krizat rrisin besimin në BE

Dy krizat që goditën Evropën - Covid-19 dhe lufta e Rusisë kundër Ukrainës - kanë rritur besimin në Bashkimin Evropian. Kështu ka deklaruar nënkryetarja e Komisionit Evropian, Věra Jourová, gjatë një takimi të veçantë me mediat evropiane, të organizuar..

01.11.23 18:29 |

Parlamenti Evropian votoi aktin legjislativ për mediat

Parlamenti Evropian votoi javën e kaluar mbi Aktin Evropian të Lirisë së Medias. Qëllimi - garantimi i pluralizmit mediatik në BE dhe mbrojtja e pavarësisë së mediave nga ndërhyrjet qeveritare, politike, ekonomike apo private. Kështu duket gjendja me..

11.10.23 13:11 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Është e papranueshme që në vitin 2023 në Bullgari të ketë vrasje spektakolare

“Është absolutisht e papranueshme që në vitin 2023 të ketë vrasje spektakolare në Bullgari. As nuk është e pranueshme që shërbimet e huaja të sigurimit të zbulojnë bullgarë - spiunë rusë në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa ne mësojmë edhe një herë nga..

16.08.23 16:57 |

Tendenca shqetësuese në punën e gazetarëve bullgarë

Vitet e fundit, gazetarët në Bullgari janë duke u plakur dhe në rënie. Ata punojnë në një mjedis pune të rrezikshëm dhe toksik, vështirë ruajnë standarde të larta profesionale për shkak të llojeve të ndryshme të presionit dhe korrupsionit. Këtë e..

02.08.23 15:57 |
Rumen Radev

Rumen Radev i bëri thirrje shoqërisë që të jetë vigjilent ndaj orvatjeve kundër lirisë dhe demokracisë

Banalizimi i tezave dhe veprimeve fashiste në muajt e fundit është alarmant, tha presidenti Rumen Radev para gazetarëve. Ai e dha si shembull agresionin në rrjetet sociale dhe përgatitjen e listave të gazetarëve jo të besueshëm. “Intelektualët..

31.07.23 15:41 |
Nënpresidentja Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova beson se rrjetet sociale janë kthyer në media manipuluese

Pas lajmeve të rreme qëndrojnë strategji që synojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të dobësojnë institucionet që funksionojnë mirë. Thashethemet e rreme dhe dezinformatat kanë qenë një kërcënim global për një kohë të gjatë, por sot rreziku..

12.06.23 11:11 |

“Freedom House” nuk evidenton rënie apo përparim të demokracisë në Bullgari

Bullgaria u vlerësua si e paaftë për të ndryshuar gjatë vitit të kaluar. Në renditjen e saj, organizata “Freedom House” e vendos edhe për një vit tjetër në kategorinë e vendeve me “paqëndrueshmëri të përhershme” dhe e vlerëson si një “demokraci gjysmë..

24.05.23 11:52 |

Ljubomir Llazarov: Radio Bullgaria ka pasur gjithmonë një standard të lartë, i cili vazhdon edhe sot

Gati 20 vjet më parë, kur mediat elektronike sapo kishin filluar të hynin në hapësirën e internetit, një ekip të rinjsh dhe entuziastësh krijuan një nga faqet më të lexuara të internetit - atë të Radio Bullgarisë. Kryeredaktori ishte gazetari..

13.05.23 13:15 |

“Amnesty International”: Presioni mbi mediat në Bullgari po rritet

Situata me lirinë e medias në Bullgari po përkeqësohet. Gazetarët dhe mediat e pavarura që raportojnë mbi krimin e organizuar, korrupsionin ose të drejtat e pakicave përballen me kërcënime të vazhdueshme dhe shpesh kundër tyre ngrihen padi. Mediat e..

28.03.23 18:38 |

Një raport paralajmëron për një përqendrim të lartë të pronësisë së medias në Bullgari

Bullgaria është ndër vendet në Evropë me përqendrimin më të lartë të pronësisë së medias. Kështu thuhet në një raport të Platformës së Këshillit të Evropës për të promovuar mbrojtjen e gazetarisë dhe sigurinë e gazetarëve.Përqindjet më të larta në..

07.03.23 20:06 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна