Eмисия новини
от часа

Komuniteti bullgar feston 200 vjetorin e Bollgradit

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev ishte mysafir i komunitetit bullgar në qytetin e Bollgradit të rajonit të Odesës, ku u hapën zyrtarisht ngjarjet jubile me rastin e 200 vjetorit të qytetit. Në përshëndetjen e tij, ministër..

25.08.21 19:44 |

Nxënësit nga fshati shqiptar Borje do të udhëtojnë deri në shkollë me një minibus të siguruar nga shteti bullgar

Që nga ky vit shkollor nxënësit në fshatin Borje në komunën Shishtavec në rrethin e Kukësit të Shqipërisë do të transportohen deri në shkollën e mesme në fshatin Shishtavec me një minibus të siguruar nga shteti bullgar. Deri më tani fëmijët duhej..

12.08.21 09:21 |
Zdenka Todorova

Politikanët tanë kujtohen për bullgarët në “Krahinat Perëndimore” vetëm para zgjedhjeve

Në librin e saj të ri "Drejt Caribrodit dhe për të" mbrojtësja e të drejtave të njeriut Zdenka Todorova ndërton një lloj ure midis të kaluarës dhe të tashmes, përmes përvojave dhe kujtimeve të figurave të rëndësishme në historinë tonë, për të bërë..

28.06.21 10:59 |
Edi Rama dhe Stefan Janev në Sofje

Shqipëria është e prekur nga mosmarrëveshja midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të zgjidhin problemet e tyre dypalëshe, bëri të ditur Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev para homologut të tij shqiptar, Edi Rama, në Sofje, transmetoi BGNES. Janev pranoi se kazusi midis Sofjes dhe..

09.06.21 09:32 |
Dy kryeministrat Edi Rama dhe Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev shqyrtoi perspektivën evropiane të Shqipërisë me Edi Ramën

Kryeministri Stefan Janev u takua me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, i cili është për vizitë në Bullgari më 8 dhe 9 qershor. Të dy kryeministrat diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, çështjet aktuale në agjendën evropiane dhe rrugën e Shqipërisë..

08.06.21 23:07 |

U promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri

Para disa ditësh në godinën e Ambasadës Bullgare në Tiranë u promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri , njoftoi sot.com.al. Skenari i filmit është i z. Selim Hoxhaj, Konsull Nderi i Republikës së..

03.06.21 11:11 |
Ilijana Jotova dhe Zef Mazi duke shqyrtuar përparimin e Shqipërisë në rrugën drejt BE-së

Ilijana Jotova dhe Zef Mazi diskutuan përparimin e Shqipërisë në rrugën e saj drejt BE-së

Përparimi i Shqipërisë në rrugën drejt BE-së u diskutua në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe kryenegociatori i Shqipërisë me Bashkimin Evropian, Zef Mazi. Vizita e Mazit është pjesë e turneut të tij në kryeqytetet e vendeve anëtare, ku ai..

31.05.21 18:05 |
Foto: Shoqëria Bullgare e Hoteleve dhe Restoranteve

Bullgarët nga jashtë do të pushojnë tek ne me promovime speciale

Hotelet, restorantet dhe dyqanet bullgare do t’u ofrojnë zbritje të çmimeve të shërbimeve dhe produkteve të tyre bashkatdhetarëve tanë jashtë shtetit, të cilët kanë zgjedhur vendin tonë si destinacionin e tyre të pushimeve . Përfaqësuesit e..

08.02.21 11:19 |
Ministri Gent Cakaj dhe Nënpresidentja Iliajana Jotova

Ministri Gent Cakaj: Shqipëria do të respektojë të gjitha të drejtat e pakicës bullgare

Pas njohjes zyrtare të pakicës etnike bullgare në Shqipëri në vitin 2017 ajo disponon të gjitha të drejtat, përfshi këtu dhe mundësinë për mësimin e gjuhës amtare , vuri në dukje Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë..

16.10.20 16:41 |

Tashmë tre vjet bullgarët janë pakicë zyrtare në Shqipëri

Mbushen 3 vjet nga miratimi i Ligjit për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare në Shqipëri në të cilin njihet ekzistenca e pakicës bullgare . I njëjti dokument njeh edhe pakicat greke, maqedonase, vllahe, rome, egjiptiane, malazeze, boshnjake dhe serbe...

13.10.20 05:15 |
Всички новини: днес | вчера