Eмисия новини
от 19.00 часа

Doc. Radosvet Gornev: Nuk ka vullnetarizëm në mjekësi, përgjegjësitë dhe risku janë të njëjtë për të gjithë

Në Ditën Ndërkombëtare të Punës, 1 maj, ne shpesh flasim për punëtorin dhe të drejtat e tij, ndërsa paga e denjë dhe pushimi i merituar janë një pjesë integrale e parimeve të lirisë dhe demokracisë në shtetin e së drejtës. Mirëpo, për më shumë se..

01.05.21 09:15 |

Presidenti Rumen Radev: Covid-19 zbuloi të metat e sistemit shëndetësor

"Koronavirusi zbuloi të metat e sistemit - pabarazitë në qasjen në shërbimet mjekësore dhe çekuilibrat në shpërndarjen e resurseve njerëzore dhe financiare," tha Presidenti Rumen Radev në një fjalim para mjekëve të nderuar me shenjën e tij të..

07.04.21 12:44 |
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov me përshëndetje ndaj mjekëve me rastin e festës së tyre profesionale

"Unë jam i bindur se edhe qeveria e re do të vazhdojë të mbështesë punonjësit shëndetësorë në të njëjtën mënyrë," shkroi Kryeministri Bojko Borisov në Facebook me rastin e festës profesionale të mjekëve. "Me shumë humanizëm dhe profesionalizëm, ata..

07.04.21 10:02 |

Nderojmë kujtesën e mjekëve të vdekur nga koronavirusi me një heshtje njëminutëshe

Gjatë vitit të kaluar mbi 120 mjekë, infekrimeve, sanitarë dhe shoferë ambulancash humbën jetën e tyre, duke luftuar deri në fund kundër Covid-19 dhe duke përmbushur me dinjitet detyrën e tyre profesionale dhe morale, sipas Bashkimit të..

06.04.21 13:21 |

Mbi 70% prej mjekëve tashmë kanë imunitet kundër Covid-19

Mjekët bullgarë tashmë kanë arritur imunitet kolektiv kundër koronavirusit, sepse 70% prej tyre janë vaksinuar ose e kanë kaluar Covid-19, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov. Ai shtoi se imuniteti kolektiv i tërë..

04.04.21 16:48 |

Homazhe para Monumentit të Mjekut në Sofje

Para Monumentit të Mjekut u mbajtën homazhet tradicionale me rastin e përvjetorit të 143-të të çlirimit nga Bullgaria Përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe shumë qytetarë ulën kokën në kujtim të punës humane të mjekëve, infermierëve dhe..

02.03.21 14:23 |
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov: Lokalet do të hapen më 1 mars

Këtë e shkroi në faqen e vet në Facebook Kryeministri Borisov. Ai theksoi se nivelet e sëmundshmërisë janë të mira dhe prandaj nesër në vendbanimet e vogla nxënësit kthehen në shkollë. Ndërsa në qytetin Isperih Kryeministri tha se deri në fund të..

14.02.21 10:44 |

Një ansambël i njohur folklorik befasoi mjekët në spitalin “Pirogov” në Krishtlindje

Ansambli i njohur folklorik “Filip Kutev” organizoi një befasim special me rastin e Krishtlindjeve në spitalin më të madh në Bullgari për ndihmë urgjente “Pirogov”, transmetoi Televizioni Kombëtar Bullgar /BNT/. Me një koncert të improvizuar në..

25.12.20 13:41 |

Mjekët dhe vullnetarët në repartet Covid u shpallën “Njeriu i Vitit”

Për të 12-ën herë me radhë Komiteti Bullgar i Helsinkit dalloi personalitetet të cilët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në dobi të të drejtave të njeriut, në mbrojtje të kafshëve ose të mjedisit gjatë 12 muajve të fundit. Ceremonia u mbajt në Ditën..

10.12.20 16:49 |

48% е mjekëve në vijën e parë dëshirojnë të vaksinohen

Aktualisht afro 48% e punonjësve mjekësorë në vijën e parë në spitale kanë dëshirë të vaksinohen kundër Covid-19, vuri në dukje Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një mbledhje të Komisionit Parlamentar të Shëndetësisë. Ministri..

10.12.20 16:37 |
Всички новини: днес | вчера